Runda z Doha - ostatnia szansa na porozumienie?
W Genewie w poniedziałek (21.07) rozpoczęła się konferencja ministerialna WTO. Sekretarz generalny organizacji, Pascal Lamy, mówi wprost: „Nie ma żadnego planu B”.
Ministrowie handlu z ponad 30 krajów spotykają się w Genewie, aby szukać ostatniej szansy na porozumienie w sprawie obniżki ceł i subsydiów. Wśród nich są reprezentanci USA, Unii Europejskiej, Chin oraz Brazylii.
– Jesteśmy skłonni ustąpić – powiedziała przedstawicielka USA, Susan Schwab. – Czekamy tylko, aby zobaczyć ustępstwa innych, szczególnie największych przedstawicieli rynków wschodzących – zastrzegła.
Żeby szczyt mógł zakończyć się sukcesem, wszystkie państwa członkowskie WTO muszą zaakceptować porozumienie, co wymaga zgody 152 państw.
– Dokonamy zmian w polityce rolnej na nigdy wcześniej nie widzianą skalę – zapowiada unijny komisarz ds. handlu, Peter Mandelson. Rzeczywiście Unia proponuje obniżyć cła na produkty rolne aż o 60 procent, mając nadzieję, że zmusi tym samym kraje rozwijające się do większych obniżek. Crawford Falconer, który prowadzi z ramienia WTO negocjacje nt. rolnictwa, określił propozycje UE jako krok we właściwym kierunku.
Mimo to przedstawiciele rynków wschodzących zdają się być niezadowoleni ze skali proponowanych obniżek. – To nic nowego – skomentował minister handlu Indonezji, Mari Pangestu.
Indonezja przewodniczy G-33, grupie krajów rozwijających się, której celem jest przeciwdziałanie narzucaniu rozwiązań przez USA i UE na pozostałych członków organizacji.
– Nie można po prostu wsadzić negocjacji do zamrażarki na dwa lata, mając nadzieję, że się znowu do nich powróci – ocenił Christopher Roberts, starszy analityk w Covington & Burling w Londynie – To nie jest tak jak z zamrożoną rybą, wszystko się zepsuje – dodał.
Kiedy rozpoczynała się runda z Doha w 2001 roku, Bank Światowy wyliczył, że ewentualne porozumienie może wpompować dodatkowe 850 mld dol. do światowej gospodarki. Tymczasem Pascal Lamy ocenił, że brak zaangażowania z obu stron do ustępstw zmniejszy tą sumę do 50 - 100 mld dol.
Negocjacje odbywają się codziennie na nieformalnych spotkaniach komitetów oraz podczas konsultacji w mniejszych grupach. Dopiero w sobotę odbędzie się formalne spotkanie wszystkich przedstawicieli, na którym ma zapaść decyzja. Może ono być przedłużane w razie potrzeby na kolejne dni.
Na podstawie: bloomberg.com, wto.org