Słowenia/ Szczyt Inicjatywy Środkowoeuropejskiej
Prawie niezauważony w polskich mediach rozpoczął się w miniony czwartek w słoweńskim Portoroz jubileuszowy szczyt Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI, polskie: IŚE) . To ugrupowanie integracyjne, założone przed 15 laty przez Austrię, Włochy, Węgry i Jugosławię (11 listopada 1989 r.; wówczas: Quadragonale), przeżywa obecnie wyraźny kryzys tożsamości. CEI skupia współcześnie 17 państw.
Są to: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry i Włochy. Przewodnictwo sprawuje w tym roku Słowenia.
Jednym z tematów plenarnego spotkania w Portoroz było zagadnienie tożsamości CEI po tym, gdy 7 kolejnych członków tego ugrupowania dołączyło do Unii Europejskiej. Wiadomo przy tym, że 3 kolejne - Bułgaria, Chorwacja i Rumunia - chciałyby dokonać tego kroku już w 2007 r. Nie jest wykluczone, że Inicjatywa skupi się w najbliższym czasie na czynnym wspieraniu tych planów.
Innym poruszanym podczas szczytu problemem było zagadnienie konfliktu granicznego między Słowenią a Chorwacją. Kraje te kłócą się już ponad 10 lat o ostateczny kształt granicy, a kością niezgody pozostaje przede wszystkim jej przebieg w granicznej zatoce na morzu (zob. mapa).
Równolegle ze szczytem CEI odbyło się forum gospodarcze, w którym uczestniczyło 1500 fachowców z 34 państw. Dyskutowano m.in. o konkurencyjności gospodarek państw Europy Środkowej, środkach dla stymulowania wzrostu gospodarczego, problemach infrastruktury i energetyki oraz zagadnieniach związanych z małą i średnią przedsiębiorczością. Uczestnikami byli m.in.: Romano Prodi (były szef KE), Andre Sapir (prezydent EBRD) i Janez Potočnik (słoweński komisarz ds. nauki i badań obecnej KE).
Głównym celem CEI pozostaje wspieranie gospodarczego i kulturalnego rozwoju oraz współpracy państw środkowoeuropejskich, jak również działania na rzecz „zbliżania regionów”. Inicjatywa Środkowoeuropejska nie jest jednak ani organizacją gospodarczą ani polityczną, a stałe organy ma dopiero od 1996 r.: Sekretariat Wykonawczy w Trieście (wcześniej funkcjonował pod nazwą Ośrodka Informacji i Dokumentacji CEI) oraz Sekretariat ds. projektów CEI w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) w Londynie.
Zob. także: INICJATYWA ŚRODKOWOEUROPEJSKA - IŚE (Central European Initiative - CEI) - Podstawowe informacje [Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego / MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH - DEPARTAMENT UNII EUROPEJSKIEJ] oraz Central European Initiative - oficjalny serwis.
/kurier.at, Der Standard, in./