Szwecja/ Złamano zakaz tortur?
Krytyka ze strony Komitetu Narodów Zjednoczonych do spraw Tortur po raz kolejny skierowana w stronę Szwecji. Zarzuty dotyczą naruszenia zakazu tortur podczas deportacji obywateli Egiptu w grudniu 2001 roku oraz zbyt pochopnych decyzji o deportacji wydawanych w Szwecji.
ONZ zarzuca Szwecji złamana zakazu tortur w związku z deportacją obywatela Egiptu, Mohammada Alzery, w grudniu 2001. Szwedzcy oficerowie mieli przyglądać się jak funkcjonariusze CIA torturowali mężczyznę na lotnisku w Sztokholmie. „To bardzo poważny zarzut wobec Szwecji”, mówi Anna Wigenmark, prawnik z Komitetu Helsińskiego w Szwecji, która reprezentuje Alzery’ego w ONZ.
Tym samym Szwecja naruszyła artykuł 7 Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich, zakazujący tortur. Zgodę na deportację Mohammada Alzery i drugiego obywatela Egiptu - Ahmeda Agiza wydano bez wymaganych gwarancji, że mężczyźni nie będą narażeni na tortury po powrocie do kraju. Oprócz tego nie zareagowano na złe traktowanie mężczyzn przez amerykańskich funkcjonariuszy.
Wigenmark zwraca także uwagę, że nie wszczęto postępowania w sprawie wydarzeń na lotnisku w trakcie deportacji obu mężczyzn. Komitet Helsiński zapowiedział, iż będzie starał się o zgodę na stały pobyt w Szwecji dla Mohammada Alzery oraz odszkodowanie za upokorzenie podczas deportacji. Rząd Szwedzki ma 90 dni na przedstawienie stanowiska w tej sprawie przed Komitetem NZ ds.Tortur.
W ostatnich latach wielokrotnie zarzucano szwedzkim władzom zbyt pochopne podejmowanie decyzji o deportacji. Zgodnie z prawem międzynarodowym, Szwecja jest winna naruszeniu zakazu tortur, ponieważ miały one miejsce na jej terytorium, mimo iż dokonane przez Amerykanów.
Na podstawie: dagensnyheter.se, thelocal.se, un.org