UE/ Adwokatura nawołuje do przyjęcia całej Karty Praw Podstawowych
Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska oraz do rządu o przyjęcie przez Polskę pełnej treści Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
„Adwokatura uznaje za niecelowe przyjęcie Protokołu 7 do Traktatu Reformującego. Postanowienia Traktatu Reformującego UE i Karty Praw Podstawowych umacniają gwarancje ochrony praw i wolności obywatelskich, nie naruszając w niczym wartości stanowiących fundament Rzeczpospolitej” - głosi uchwała Naczelnej Rady Adwokackiej.
Karta, przyjęta na szczycie w Nicei w 2000 roku, gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli UE, ale ma zyskać moc prawną w dniu wejścia w życie Traktatu Reformującego. Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyłączył się do tzw. protokołu brytyjskiego, na mocy którego Karta ma mieć ograniczone zastosowanie w Wielkiej Brytanii i Polsce.
Jeden z rzeczników Rady UE tłumaczył, że unijne prawo nie zajmuje się kwestią prawa własności, nie działa wstecz i nie może dotyczyć wydarzeń, które miały miejsce tuż po II wojnie światowej, więc Karta nie będzie podstawą do tego, by Niemcy wysiedleni po wojnie z Polski mogli dochodzić swoich praw majątkowych.
Po wygranej w wyborach parlamentarnych politycy PO zasygnalizowali, że nowy rząd przyjmie w całości KPP, wbrew decyzji obecnych władz. „Ja na to nie pozwolę” - komentowała te deklaracje minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, oceniając je jako „szkodliwe dla Polski” i argumentując, że zapisy KPP stanowią „zagrożenie” dla mieszkańców Ziem Odzyskanych.
O przyjęcie pełnej Karty Praw Podstawowych do władz apelowała niedawno także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Na podstawie: gazeta.pl, europa.eu, monitor.pl