UE/ AI o wyzwaniach stojących przed unijną misją w Kosowie
Organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International (AI) ostrzegła w piątek (08.02), że sukces unijnej misji cywilnej w Kosowie będzie zależał od postępu w budowie skutecznego systemu wymiaru sprawiedliwości.
Amnesty International wskazuje na niepowodzenie obecnej administracji ONZ w budowie niezależnego, wieloetnicznego sądownictwa w Kosowie, a także na brak wykwalifikowanego międzynarodowego personelu, który wspomógłby ściganie „setek przypadków zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości”.
Zdaniem AI przed misją cywilną UE w Kosowie stoi wiele zadań. Należą do nich między innymi: szkolenie miejscowych prawników w zakresie praw człowieka, prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa karnego, walka z przeciągającymi się procedurami karnymi, zapewnienie wsparcia ofiarom i świadkom, ze szczególnym uwzględnieniem ofiar przestępstw o podłożu seksualnym, a także zapewnienie uczciwych odszkodowań dla ofiar i ich rodzin.
"Unijna misja będzie na tyle skuteczna, na ile zdoła położyć podwaliny pod trwały narodowy system sądowniczy, który zapewni, że poważne zbrodnie nie pozostaną bez kary”- powiedziała Natalia Alonso z biura AI w Brukseli.
Formalny sygnał do wyjazdu, wraz z datą rozpoczęcia misji należy do rada ministrów UE. Oczekiwane jest, że decyzja ta zapadnie 18 lutego w Brukseli, podczas posiedzenia unijnych ministrów spraw zagranicznych.
Sprzeciw wobec unijnej misji w Kosowie wyrażają władze Serbii, które uważają ją za krok ku uznaniu niepodległości Kosowa. Trwają również spekulacje, czy Cypr, który obawia się podobnego precedensu w przypadku uznawanej jedynie przez Turcję Republiki Cypru Północnego, nie wycofa swej zgody na misję po uznaniu Kosowa przez grupę największych państw UE.
Na podstawie: ec.europa.eu, observer.com