UE-Dania/ Nowy rząd zapowiada referendum w sprawie euro
Wybrany tydzień temu duński rząd zapowiedział w czwartek (22.11) w Kopenhadze, że w przeciągu najbliższych 4 lat ma zamiar zrezygnować z czterech klauzul „opt- out”. Jako priorytet ma być traktowane referendum odnośnie wprowadzenia euro jako waluty obowiązującej.
- Rząd wyraża stanowisko, że w ciągu tej kadencji parlamentu ludzie powinni skorzystać z okazji, aby zająć stanowisko odnośnie wynegocjowanych przez Danię z Unią Europejską klauzuli „opt- out” – powiedział podczas konferencji prasowej premier Anders Fogh Rasmussen.
W 1992 r. duńskie społeczeństwo opowiedziało się w referendum przeciwko przyjęciu Traktatu z Maastricht. Pozytywna decyzja zapadła rok później, kiedy to UE wyraziła zgodę na przystąpienie Danii do 4 klauzuli „opt- out”. Dania nie uczestniczy w pełni w ujednolicaniu takich dziedzin polityki UE, jak: wspólna waluta, wymiar sprawiedliwości, sprawy wewnętrzne i obronność.
28 września 2000 r. przeprowadzono w Danii referendum, w którym 53,1% Duńczyków opowiedziało się przeciwko zastąpieniu korony przez euro. W 2003 r. podejmowano temat referendum, jednakże nie zapadła żadna wiążąca decyzja w tej sprawie. Według Rasmussena: - Wiele się zmieniło od tego czasu. Nadszedł właściwy moment na podjęcie decyzji.
Zdaniem duńskiego rządu referendum dotyczące euro miałoby zostać przeprowadzone tuż po głosowaniu w sprawie przyjęcia Traktatu Reformującego.
Na podstawie: euobserver.com, forbes.com, guardian.co.uk, news.bbc.co.uk