UE/ Eksperci nakłaniają do oszczędzania energii
Prezesi unijnych korporacji przemysłowych komentują, że Unia Europejska musi skupić się na wzroście wydajności energii bardziej niż na promowaniu odnawialnych źródeł energii jeśli chce utrzymać wystarczającą bazę przemysłową oraz powstrzymać zmiany klimatyczne.
Obecnie gospodarki interwencyjne takie jak Brazylia, Rosja, Indie i Chiny są pięć razy mniej wydajne ni z europejskie firmy. Przedsiębiorstwa z unijnej dwudziestki siódemki są także wydajniejsze niż amerykańskie. Lepsze pod tym względem są tylko japońskie.
“Mamy ogromną szansę aby skonfrontować nasze wysiłki z dramatycznym problemem jakim są zmiany klimatu” – dodaje Ernest-Antoine Seillière, odwołując się do faktu, że oszczędności energii przczyniają się do zmiejszenia efektu cieplarnianego.
Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów z organizacji komercyjnych w konsultacji z firmą McKinsey na bazie niemieckiej gospodarki pokazały, że istnieje tam wiele energooszczędnych technologii, które są już dostępne a ich użycie może przynieść spore zyski. Eksperci twierdzą, że użycie tych technologii może obniżyć zużycie energii o więcej niż 20 proc. przed 2020 rokiem.
”Niestety technologie nie są w pełni wykorzystywane, ponieważ małe i średnie kompanie czekają na moment, gdy ryzyko związane z ich eksloatacją zostanie zmniejszone do minimum” – powiedział Folder Franz, doradca ds. ochrony środowiska z BusinessEurope.
BusinessEurope uważa, że pomimo licznych zielonych inicjatyw Komisji oraz celu jakim poddana jest unijna gospodarka w perspektywie 2020 r. czyli zwiększenie efektywności użytkowanej energii, nie ma konkretnych postanowień i koncepcji co do realizacji zamierzeń.
"Dzięki działaniom Unii, może zyskać cały glob" – eksperci przewidują, że w przewidzianym terminie efektywność uzytkowanej energii może poprawić się o 25 proc. w skali światowej - biorąc pod uwagę zużycie energii i emisię dwutlenku węgla.
Konfederacja biznesu stwierdza, że odnawialne źródła energii będą mieć niewielki udział w zwiększeniu efektywności. „ Popieramy alternatywne zasoby, ale trudno uwierzyć, zmiejszenie zużycia tego typu energii ma wpływ na efektywność całości przedsięwzięcia”- mówi Sellière.
Na podstawie: businesseurope.eu, euobserver.com