UE/Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zaprezentowal swój doroczny raport
Europejski ombudsman, Nikiforos Diamandouros, powiedzial wczoraj (15.IV), że brak przejrzystości to główne zaniedbanie UE w stosunku do obywateli.
Był to największy zarzut w stosunku do europejskich instytucji, jaki Diamandouros zawarl w swoim corocznym raporcie. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił że w 2007 roku otrzymal 3 211 skarg. Najwięcej pochodziło od obywateli niemieckich- 16 %, hiszpańskich- 11 %, francuskich- 8 % i polskich- 7%. Przeważająca wiekszość, bo aż 64 % skierowana była przeciwko Komisji Europejskiej.
28 % skarg dotyczyło braku przejrzystości w instytucjach europejskich, szczególnie odmowy dostępu do unijnych dokumentów. Pozostałe przypadki dotyczyły sporów związanych z przetargami i przyznawaniem środków, spraw pracowniczych, roli Komisji jako strażnika traktatów oraz „klasycznych” przykładów niewłaściwego administrowania, takich jak poważne opóźnienia lub brak odpowiedzi. Ombudsmen podkreślił jednak, że nie oznacza to, iż Komisja Europejska ma złą administrację, tylko, że jest postrzegana przez obywateli jako najważniejsza instytucja i dlatego większość skarg skierowana jest do niej.
Diamandouros powiedział, że chce ułatwić dostęp obywateli do dokumentów i danych dotyczących UE, w tym celu zaproponował zmiany w przepisach umożliwiające dostęp ombudsmenowi do tajnych i pufnych dokumentów. Przeciwko tej propozycji są dwie największe partie w Parlamencie Europejskim: centroprawicowa EPP oraz socjalistyczna PSE. Argumentują oni, że będzie oznaczało to brak ochrony ważnych danych. Anneli Jäätteenmäki, europosel z Finlandii, poparł stanowisko Diamandourosego, zwracając uwagę, jak ważne jest wzmocnienie pozycji ombudsmena w UE z uwagi na to, jak ważną role pełni on w stosunku do obywateli.
“Kluczowa rola ombdusmena to zwiększenie przejrzystości w UE” powiedzial Diamandouros, dodał jednak, że nie będzie to przejrzystość wykluczająca ochronę prywatności i że jego celem jest znalezienie równowagi. Status ombudsmena ma być podjęty podczas plenarnej sesji parlamentu w Strasburgu 21-24 kwietnia.
Na podstawie: euractive.com, euobserver.com