UE/ Francja łagodzi stanowisko wobec członkostwa Turcji
Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy i turecki premier, Recep Tayyip Erdogan, podczas spotkania w Nowym Jorku zadecydowali o powołaniu grupy roboczej mającej przedyskutować możliwości Turcji w kontekście ewentualnego członkostwa w UE.
Za powołanie tej grupy odpowiedzialny będzie minister spraw zagranicznych Francji, Bernard Kouchner, który zasugerował spotkanie w tej sprawie ze swoim tureckim odpowiednikiem, Alim Babacą.
Jeszcze w minionym tygodniu Sarkozy mówił, że nie wierzy w członkostwo Turcji w UE, podkreślając, że jedynym wariantem pozostaje pogłębione partnerstwo. Przemawiając na forum amerykańskiej Rady Spraw Zagranicznych, Kouchner podkreślił, że to on przekonał prezydenta Sarkozy’ego, by nie zamykać drogi negocjacji członkowskich z tym krajem. Francuski minister powiedział, że brak akceptacji wobec umiarkowanej Turcji byłby błędem i bronią w ręku muzułmańskich radykałów.
„Francuskie stanowisko jest przejrzyste: mamy czas” – powiedział Kouchner, dodając, że tylko pięć spośród 35 obszarów negocjacyjnych dotyczą bezpośrednio członkostwa w UE. „Reszta może być negocjowana w ramach pewnego rodzaju partnerstwa, co i tak potrwa kilka lat” - podsumował.
Premier Erdogan spotkał się również z Jose Socratesem, szefem rządu Portugalii, która obecnie przewodniczy UE. Rozmowa dotyczyła ewentualnych możliwości przyśpieszenia negocjacji, jako że inne państwo kandydujące, Chorwacja, dąży do otworzenia kolejnych sześciu obszarów w najbliższym czasie.
Turcja rozpoczęła negocjacje akcesyjne w październiku 2005r., ale dotychczas była w stanie otworzyć jedynie cztery spośród 35 obszarów negocjacyjnych. Unijni dyplomaci krytykują Turcję za brak politycznych reform – m.in. w kwestii wolności słowa, praw mniejszości religijnych. Proces wstrzymywany jest również przez decyzję Ankary o zamknięciu portów i lotnisk dla cypryjskich statków i samolotów.
Komisja Europejska na początku listopada br. opublikuje raport nt obecnego stanu negocjacji ze wszystkimi państwami kandydującymi, włączając Turcję. Również Parlament Europejski debatuje nad rezolucją w tej sprawie, która ma zostać przyjęta przed końcem października br.
Na podstawie: turkishdailynews.com.tr, afp.google.com, news.bbc.co.uk