UE/ Fuzja Sony BMG jednak legalna
Komisja Europejska wydała zgodę na połączenie muzycznych gigantów po powtórnym przeanalizowaniu sprawy. Decyzja ta może otworzyć drogę dla kolejnych fuzji na tym rynku.
Decyzja Komisji z 2004 roku została zakwestionowana przez Europejski Sąd Pierwszej Instancji. Przeprowadzone postępowanie doprowadziło do wniosku, że fuzja „nie spowoduje wykreowania lub wzmocnienia dominującej pozycji na rynku”.
Decyzja jest zwycięstwem współwłaścicieli Sony BMG, japońskiego Sony oraz niemieckiego Bertelsmanna. Tak długi proces uzyskiwania zgody na fuzję okazał się jednak kosztowny, biorąc pod uwagę okres spadającej sprzedaży oraz wzrostu cyfrowych zagrożeń.
W zeszłym roku fuzja została zakwestionowana na wniosek grupy wytwórni muzycznych Impala, pod zarzutem niedokładności w procesie wydawania zezwolenia. Impala, zrzeszająca ponad 2500 niezależnych wytwórni, twierdziła, że fuzja doprowadzi do nadmiernej koncentracji rynku w rękach kilku firm, co ograniczy wybór konsumentów oraz podniesie ceny płyt CD.
Peter Zelnik, wiceprezes Impali, stwierdził, że Komisja zignorowała ewidentne dowody na działalność oligopoliczną Sony BMG i Universal Music na niektórych rynkach. Jednak Komisja odrzuciła w swoim postępowaniu decyzyjnym wszystkie zarzuty, zauważając, że niezależne wytwórnie powiększyły swój udział w rynku od momentu fuzji.
Nowa firma, Sony BMG, stała się drugą największą wytwórnią muzyczną, a wraz ze swoimi rywalami Universal Music, Warner Music oraz EMI kontrolują 80 procent rynku.
Taki wynik postępowania antymonopolowego Komisji może doprowadzić do kolejnych fuzji na tym rynku. Zainteresowany kupnem EMI był koncern Warner Bros, jednak Terra Firma oświadczyła, że nie zamierza sprzedawać swojego muzycznego potentata.
Sony BMG wydaje utwory między innymi takich artystów jak Elvis Presley, Bruce Springsteen czy Christina Aguilera.
Na podstawie: bbc.co.uk, ft.com