UE/ OECD krytykuje unijną strategię produkcji biopaliw
- Diana Krawiec
Według raportu OECD, rządowe dotacje do produkcji biopaliw mogą doprowadzić do niedoborów żywności oraz zniszczenia środowiska naturalnego. Jest to silny cios dla unijnej strategii upowszechniania biopaliw, która zakłada 10proc. wzrost ich użycia do 2020 r.
Dyrektywa unijna z 2003 roku, o promocji produkcji i użycia biopaliw oraz innych paliw odnawialnych, wyznacza priorytety dla polityki ochrony środowiska i transportu wszystkich państw członkowskich. Europejska strategia dla biopaliw koncentruje się z kolei na określonych celach i działaniach tych krajów, które do 2010 roku, zobowiązane są doprowadzić do 5,75 proc. udziału biopaliw w transporcie.
Z analiz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, iż do roku 2050, biopaliwa mogą doprowadzić do zaledwie 3 proc. redukcji emisji CO2. Tak niewielkie korzyści dla środowiska wiążą się przede wszystkim z ogromnymi dotacjami państwowymi, a w efekcie nowymi obciążeniami dla podatnika. W ten sposób Unia Europejska może zapłacić za energię nawet dziesięciokrotnie więcej niż Stany Zjednoczone, które postawiły na produkcję etanolu. Zdaniem analityków OECD, biopaliwa nie przyczynią się również do obniżenia konsumpcji paliwa pochodzącego z ropy naftowej.
Według oficjalnych danych, USA przeznacza 7 mld dolarów na wsparcie produkcji etanolu, co oznacza, iż każda tona dwutlenku węgla której udało się uniknąć, obciąży budżet państwa o dodatkowe 500 dolarów.
Autorzy raportu ostrzegają, iż państwowe dotacje do biopaliw zamiast kreować niższe ceny, doprowadzą do wymiany lasów i mokradeł na gospodarstwa nastawione wyłącznie na bio - energetyczną uprawę roślin. Zdaniem ekspertów, każdy krok w stronę globalnej produkcji biopaliw to szybki wzrost cen żywności, mającej katastrofalne skutki zwłaszcza dla krajów słabo rozwiniętych.
„Zamiast oparcia nowych technologii na produkcji zróżnicowanej gamy paliw i środków lokomocji, obecne działania państw koncentrują się wyłącznie na systemie dotowania biopaliw. Rządy tych państw powinny zatem skończyć z tego rodzaju praktykami, zastępując je bardziej neutralną strategią, taką jak choćby podatek węglowy” - postuluje raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Na podst. euractiv.com, euobserver.com, ft.com, ec.euroepa.eu