UE/ Polska łagodzi postulaty wobec eurokonstytucji
W niespełna miesiąc przed czerwcowym szczytem Rady Europejskiej, 29 maja br., ambasador Polski przy UE Jan Tombiński przedstawił w Instytucie Europejskim CEPS oficjalne stanowisko naszego rządu nt Traktatu Konstytucyjnego.
„System pierwiastkowy albo śmierć - to nie jest polskie stanowisko” - stwierdził Tombiński. Ambasador podkreślił, że Polska nie chce blokować porozumienia, a proponowany przez nas system to tylko jedna z propozycji reformy systemu głosowania w Radzie UE.
Tombiński wymienił również inne postulaty rządu polskiego dotyczące m.in. zapisu o solidarności energetycznej państw UE w sytuacjach kryzysowych oraz bardziej klarowny podział kompetencji między UE jako całość i państwa narodowe. Wśród należących do tej drugiej kategorii wymienił edukację i kulturę.
Ambasador podkreślił, że celem szczytu 21-22 czerwca br. nie jest podjęcie konkretnych decyzji merytorycznych, lecz przyjęcie mandatu na rozpoczęcie tzw. Konferencji Międzyrządowej w sprawie nowego traktatu.
„Wierzymy, że możliwy jest kompromis, który będzie do zaakceptowania dla wszystkich. Ale znamy limity i kontekst polityczny: eurokonstytucję ratyfikowało 18 państw UE” - powiedział Tombiński.
Tego samego dnia, w Warszawie w ramach VII Forum Polityki Zagranicznej posłowie koalicji (zabrakło przedstawiciela LPR) i partii opozycyjnych stwierdzili, że „UE potrzebuje nowego traktatu, a także reformy instytucjonalnej, bez której dalsze jej funkcjonowanie nie będzie możliwe”. Wszyscy zgodzili się, że należy zmniejszyć liczebnie Komisję Europejską - z 27 do 10-15 osób. Posłowie Samoobrony, PO i SLD opowiedzieli się za powołaniem ministra spraw zagranicznych UE.
********
Zgodnie z propozycją zawartą w konstytucji UE, do podjęcia decyzji potrzeba co najmniej 55 proc. państw Unii (nie mniej niż 15), reprezentujących co najmniej 65 proc. jej ludności. Polscy negocjatorzy (Ewa Ośniecka-Tamecka, Marek Cichocki) w sprawie nowego traktatu zaproponowali tzw. systemem pierwiastkowym, w którym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z jego liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego osłabiona.
Na podstawie: wp.pl, euractiv.com, ceps.eu