UE/ Prawnicy unijni uzgodnili tekst Traktatu Reformującego
Eksperci prawni z 27 państw członkowskich UE przyjęli we wtorek, 2 października, projekt Traktatu Reformującego. Prezydencja portugalska poinformowała, że do końca tego tygodnia projekt będzie dostępny i przetłumaczony na wszystkie oficjalne języki Unii.
Prawnicy pracowali nad tekstem od czerwca br. Ostatnie dni poświęcono przede wszystkim brytyjskiej klauzuli opt-out w sprawie wymiaru sprawiedliwości. W chwili obecnej tekst jest dostępny w języku francuskim. Po jego przetłumaczeniu będzie dalej analizowany przez krajowych ekspertów poszczególnych państw.
Porozumienie prawników jest zaledwie pierwszym krokiem do przyjęcia Traktatu - dalsze negocjacje nad tekstem będą miały miejsce na szczycie w Lizbonie, 28 października. Najwięcej obaw budzi stanowisko dwóch państw: Polski i Wielkiej Brytanii. Polska żąda, aby zapis o mechanizmie z Joaniny znalazł się w Traktacie a nie w dodatkowym protokole, jak postuluje większość państw. Kraje UE obawiają się ponadto, że zbliżające się wybory w Polsce będą miały wpływ na jej postawę w trakcie negocjacji.
Również w Wielkiej Brytanii istnieje prawdopodobieństwo rozpisania wyborów, a wtedy głównym tematem kampanii wyborczej stałaby się kwestia referendum w sprawie Traktatu. Sprawa ta już teraz jest przedmiotem debaty politycznej w tym kraju, wzbudzając jednocześnie zaniepokojenie innych państw UE. Przeprowadzenie głosowania w Anglii może doprowadzić do odrzucenia Traktatu, a wtedy powtórzy się sytuacja z 2005 roku, kiedy Francuzi i Holendrzy w referendum odrzucili Traktat Konstytucyjny.
Pierwszym sprawdzianem dla uzgodnionego tekstu będzie spotkanie ministrów spraw zagranicznych, które odbędzie się na 3 dni przed szczytem w Lizbonie. Wtedy prawdopodobnie poszczególne państwa przedstawią swoje stanowisko wobec Traktatu. Prezydencja portugalska ma jednak nadzieję, że na szczycie, 28 października, uda się doprowadzić do porozumienia.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, euobserver.com