UE/ Projekt niemiecki pomija system pierwiastkowy
Prezydencja niemiecka w przesłanym w czwartek do krajów członkowskich dokumencie dotyczącym postulatów w sprawie nowego Traktatu Konstytucyjnego UE pomija proponowaną przez Polskę propozycję reform systemu głosowania.
Dokument zakreśla ramy mandatu na przyszłe negocjacje i jest wynikiem konsultacji, jakie Niemcy prowadziły przez minione pół roku z krajami członkowskimi w sprawie nowego traktatu.
Niemcy wymieniają sześć obszarów negocjacyjnych: symbole UE i pierwszeństwo prawa unijnego przed krajowym, zmiana w terminologii, ewentualne włączenie do traktatu unijnej Karty Praw Podstawowych, szczegóły europejskiej polityki zagranicznej, określenie i rozdzielenie kompetencji narodowych i unijnych oraz rola parlamentów narodowych w UE.
W odpowiedzi na propozycje Holandii i Francji, dokument nadmienia potrzebę wzmocnienia tzw. kryteriów kopenhaskich, czyli warunków, jakie muszą spełnić kraje wstępujące do UE.
Niemieckie przewodnictwo, wspierane przez Komisję Europejską i Parlament Europejski, opowiedziało się za utrzymaniem systemu podwójnej większości, a także za nadaniem UE osobowości prawnej.
Uwzględnione zostały polskie apele o odejście od przyjętych w traktacie symboli europejskiego superpaństwa (jak flaga czy hymn), wzmocnienie roli parlamentów narodowych i wyraźne rozdzielenie kompetencji narodowych od unijnych. Tekst wymienia również kwestię bezpieczeństwa energetycznego.
Poza Polską również Wielka Brytania może być rozczarowana stanowiskiem przewodnictwa niemieckiego, które nie wzięło pod uwagę możliwości wykluczenia Londynu z udziału w dalszej integracji wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Dokument potwierdza, iż celem szczytu 21-22 czerwca jest zwołanie Konferencji Międzyrządowej, co w dalszej perspektywie ma umożliwić przyjęcie Traktatu Konstytucyjnego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Oznaczałoby to rewizję Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który miałby się nazywać "Traktatem o funkcjonowaniu Unii" i obejmowałby przepisy techniczne.
W niedzielę, 17 czerwca br., odbędzie się w Luksemburgu spotkanie ministrów spraw zagranicznych, kiedy to wyrażą oni opinie swych rządów nt niemieckiego raportu. Z kolei na 19 czerwca przewidziana jest dyskusja narodowych "szerpów" ds. traktatu z wszystkich krajów członkowskich (ze strony polskiej Ewa Ośniecka-Tamecka i Marek Cichocki).
Na podstawie: telegraph.co.uk, onet.pl, euobserver.com