UE/ Rozpoczęło się spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych
Głównym tematem tzw. spotkania Gymnich w portugalskim Viana do Castelo jest nowy traktat UE oraz dyskusja nad mandatem wypracowanym na szczycie Rady Europejskiej w czerwcu br.
Portugalska prezydencja chce doprowadzenia do końca negocjacji w ciągu 6 tygodni, dlatego też stawia kwestię traktatu na pierwszym miejscu. Mimo to drugi dzień (8 września) poświęcony będzie główne kwestii Kosowa. W sobotnim spotkaniu będą uczesniczyć ministrowie krajów kandydujących do UE: Macedonii, Chorwacji i Turcji.
Andrew Dufa, który reprezentuje na spotkaniu Parlament Europejski, stwierdził, że w centrum zainteresowania na spotkaniu będą dwa kraje: Wielka Brytania i Polska. Anglia będzie broniła swojego prawa do wyłączenia z postanowień Karty Praw Podstawowych (tzw. klauzula opt-out), a także do nie uczestniczenia w unijnej polityce sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych. Polska zaś wyraża obawy, że kompromis, jaki udało się jej osiągnąć w sprawie systemu głosowania, nie zostanie zapisany w samym traktacie, lecz w dodatkowym protokole. Na rozmowy ministrów będą też wpływać sytuacje w obu tych krajach tzn. ewentualne wybory w Polsce oraz naciski na referendum w Wielkiej Brytanii.
Poruszana też będzie sprawa Europejskiego Banku Centralnego. Jego szef, Jean-Claude Trichet, wyraził bowiem obawy, że zapisy w traktacie ograniczą samodzielność banku.
*
Nieformalne spotkania ministrów spraw zagranicznych UE organizowane są raz na pół roku. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w Schloss Gymnich podczas prezydencji Niemiec w 1973 roku. Od tego czasu takie konsultacje określa się potocznie jako Gymnich. Zostały ustanowione na wniosek Wielkiej Brytanii i początkowo stanowiły głównie forum dla konsultacji z USA.
Na podstawie: euobserver.com, eu2007.pt, diplomatie.gouv.fr
(Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony prezydencji portugalskiej. Opublikowane za zgodą autora.)