UE/ Solana otrzymał Nagrodę Karola Wielkiego
Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Javier Solana za przyczynienie się do "znacznego europejskiego wkładu" w sprawy światowe, w czwartek 17 maja br., otrzymał nagrodę im. Karola Wielkiego.
O przyznaniu nagrody Solanie kapituła złożona m.in. z ministra gospodarki Niemiec i premiera Północnej Nadrenii-Westfalii zdecydowała już w grudniu 2006r. Jak podkreślano, Solana przyniósł "nadzieję na pogłębienie politycznego wymiaru Europy, partnerstwa euroatlantyckiego oraz unijnego dążenia, by wnieść znaczny wkład w pokój na świecie".
Ceremonia wręczania nagrody miała miejsce w Sali Cesarskiej akwizgrańskiego ratusza zbudowanego na fundamentach pałacu Karola Wielkiego. Oprócz dyplomu i medalu, na którym wybita jest XII-wieczna pieczęć miejska Akwizgranu z wizerunkiem Karola Wielkiego, laureat otrzymał czek na 5 tysięcy euro.
Solana to hiszpański polityk od 1974 roku należący do Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Sprawował funkcję ministra kultury, następnie ministra edukacji i nauki. Był też ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii. W latach 1995-1999 sprawował funkcję sekretarza generalnego NATO, doprowadzając do podpisania w maju 1997r. Aktu Podstawowego o Stosunkach Dwustronnych, Współpracy i Bezpieczeństwie między NATO a Rosją . W czerwcu 1999 roku został Wysokim Przedstawicielem UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, równocześnie zajmując stanowisko sekretarza generalnego Rady Unii Europejskiej.
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego została ustanowiona w Akwizgranie i przyznawana jest corocznie od 1950 wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. Nosi ona imię Karola Wielkiego w nawiązaniu do idei średniowiecznego cesarstwa.
Założeniem nagrody jest promowanie dialogu pomiędzy narodami na rzecz pokoju i jedności. Po zakończeniu zimnej wojny uwzględniono rolę Europy Wschodniej w procesie integracji europejskiej i określono zadanie jakie Europa ma do odegrania w dziedzinie pojednania i zbliżenia Wschodu z Zachodem.
Kandydata do nagrody typuje ,,Towarzystwo Nagrody Karolińskiej", powołane przez Kurta Pfeiffera w 1949r. Jej pierwszym laureatem był twórca idei Paneuropy, hrabia Coudenhove-Kalergi. Z kolei pierwszym wyróżnionym Polakiem był Bronisław Geremek. Nagrodę otrzymali m.in. Winston Churchill, Jean Monnet, Robert Schuman, Helmut Kohl, Jan Paweł II, Tony Blair, Jacques Delors oraz Bill Clinton. W ubiegłym roku nagrodzony został premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.
Na podstawie: wp.pl, euobserver.com, euractiv.com