UE/ Strauss-Kahn kandydatem na szefa MFW
Ministrowie finansów krajów wspólnoty poparli francuskiego kandydata na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jednocześnie zdecydowano, że w przyszłości będą brani pod uwagę również kandydaci spoza Europy.
Dominique Strauss-Kahn to były francuski minister finansów w latach 1997-2002 z Partii Socjalistycznej, który wprowadził Francję do strefy euro. Francuski prezydent, Nicolas Sarkozy, osobiście lobbował za przyjęciem jego kandydatury.
Jedynym rywalem był polski kandydat prof. Marek Belka, który jest obecnie sekretarzem wykonawczym Komisji Ekonomicznej ONZ ds. Europy. Polski były premier nie zdołał jednak zebrać odpowiedniego poparcia.
Obowiązuje niepisany zwyczaj, że Europa obsadza szefa MFW, a USA szefa Banku Światowego. W 61-letniej działalności funduszu wszyscy dyrektorzy pochodzili z Europy, a przez 31 lat zarządzali nim Francuzi. Obecnie, co budzi poważną troskę, Francuzi kierują: Europejskim Bankiem Centralnym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Światową Organizacją Handlu.
– Świat się zmienił – ocenił minister finansów Włoch, Tommaso Padoa-Schioppa. – Dla MFW musimy znaleźć najlepszego dyrektora zarządzającego. Paszport nie powinien być rzeczą decydującą – uznał.
Również Brytyjczycy domagali się otwarcia dostępu do tej instytucji, wsłuchując się w coraz częstsze głosy z krajów Trzeciego Świata. – Dzisiaj większość uznała, że kandydatem powinien być europejczyk i Dominique Strauss-Kahn nim został – powiedział Alistar Darling, brytyjski kanclerz skarbu. – Ale rząd brytyjski chciałby zobaczyć co inni w MFW mieliby do powiedzenia – dodał.
Szefem MFW obecnie jest Hiszpan, Rodrigo Rato, który oświadczył, że rezygnuje z powodów osobistych.
Tymczasem rosną wątpliwości na temat roli MFW w sterowaniu światową gospodarką. Suma udzielonych przez fundusz pożyczek zmniejszyła się ze szczytowej wartości 81 mld dol. w 2004 do 11,8 mld obecnie, z czego 75% winna jest Turcja.
Na podstawie: bloomberg.com, ft.com, bbc.co.uk