UE/ Szczecin chce być Kulturalną Stolicą Europy w 2016
Szczecin chce się ubiegać o tytuł Kulturalnej Stolicy Europy w 2016 roku. Zamierzenia te popierają samorząd i lokalne środowiska związane z działalnością kulturalną, naukową i artystyczną miasta, a szczecińscy radni przyjęli już w tej sprawie uchwałę.
Do tej pory tylko jedno polskie miasto otrzymało ten prestiżowy tytuł - w 2000 roku oprócz ośmiu innych miast europejskich cieszył się nim Kraków. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, która pokrywa 60 proc. kosztów organizacji wszelkich wydarzeń prezentujących życie kulturalne wybranego miasta czy regionu.
Tytuł Kulturalnej Stolicy Europy miasto otrzymuje na okres jednego roku. W tym czasie wybrany ośrodek przedstawia swoje dziedzictwo historyczne i bogactwo kulturalne - odbywają się tam m.in. liczne koncerty, festiwale i konferencje.
Jak powiedział pełnomocnik prezydenta ds. projektu i jego koordynator, Paweł Osuchowski, do tej pory odbyły się dwa spotkania organizacyjne z dyrektorami ośrodków kulturalnych
w mieście. Dodał, że w najbliższym czasie zostanie wybrana rada programowa, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele środowisk twórczych Szczecina, miejskich placówek kulturalnych jak np. muzea, teatry, filharmonia oraz reprezentanci samorządu.
W styczniu przyszłego roku ma być ogłoszony konkurs na logo projektu i kampanię promującą miasto. „Szczecin chce wykorzystać w tych staraniach o tytuł swoje geograficzne położenie i to, że miasto leży na styku kultur starej i nowej Europy” - podkreślił Osuchowski.
Od tego roku Europejskimi Stolicami Kultury mają być jednocześnie miasta z dwóch państw najczęściej starego i nowego członka Unii. W 2016 r. mają to być Polska i Hiszpania. Wyboru konkretnych miast z obu państw dokonają unijni urzędnicy w 2010 r.
W 2007 r. Europejskimi Stolicami Kultury są Luksemburg i rumuński Sybin. Przed rokiem było greckie miasto Patras, a w 2008 będzie to angielski Liverpool i norweski Stavanger. O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zamierza ubiegać się siedem polskich miast - oprócz Szczecina są to Warszawa, Poznań, Toruń, Gdańsk, Łódź i Lublin.
Na podstawie: europa.eu, gazeta.pl, ukie.gov