UE/ Unia rozważa ustanowienie tymczasowej misji w Czadzie
Wysłanie unijnych żołnierzy do Czadu w celu ochrony tamtejszych obozów uchodźców było tematem czwartkowej rozmowy (12.07) Javiera Solany i Nicolasa Sarkozy'ego.
Unijny Wysoki Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Javier Solana powiedział, że z prezydentem Nikolasem Sarkozy'm rozmawiali "o możliwości uruchomienia tymczasowej misji - we współpracy z prezydentem Czadu - tymczasowe siły UE miałyby chronić obozy uchodźców w Czadzie do czasu przybycia sił policyjnych ONZ”. Tysiące uchodźców z Darfuru szuka bowiem schronienia w sąsiednim Czadzie.
Sprawa została poruszona także w czasie comiesięcznego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii. Rozważano ponadto możliwość wprowadzenia sankcji ekonomicznych, za którymi opowiada się również Parlament Europejski. 12 lipca br. poparł on rezolucję wzywającą Unię między innymi do bardziej restrykcyjnego monitorowania nałożonego na Sudan embarga na broń.
W sprawie uchodźców głos zabrały również organizacje pozarządowe, które skrytykowały nikłą reakcję Unii. Chris Patten, były komisarz ds. stosunków zewnętrznych, obecnie członek zarządu International Crisis Group – organizacji pozarządowej, która za cel stawia sobie rozwiązywanie konfliktów, wyraził publicznie zdziwienie faktem, że reakcja UE jest tak niewielka.
W obliczu ogromnej liczby uchodźców z Darfuru, Czad wielokrotnie apelował o pomoc międzynarodową. Czteroletni konflikt miedzy plemionami czarnej ludności Afryki, a zamieszkującymi północ Sudanu Arabami kosztował życie 200 000 ludzi i spowodował falę 2,5 miliona uchodźców, zalewającą sąsiednie państwa. Rzesza ta wywołała w Czadzie niepokój społeczny we wschodnich rejonach kraju, który przyczynił się do stopniowego wyludniania tych terenów. Tysiące mieszkańców Czadu uszło do Sudanu, komplikując sytuację.
Na podstawie: europa-eu-un.org, euobserver.com, iht.com, un.org