UE/ Unia wzmacnia współpracę z Nową Zelandią
Podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Portugalii, Luisa Amado z jego nowozelandzkim odpowiednikiem, Winstonem Petersem, 21 września br., podpisano wspólną deklarację nt współpracy i związków łączących Nową Zelandię z Unią Europejską.
Treść deklaracji rozpoczyna podkreślenie wartości bliskich zarówno UE jak i drugiej stronie porozumienia. Podkreślono między innymi znaczenie demokracji, sprawiedliwych rządów prawa i ochrony praw człowieka. Aby wzmocnić wzajemne stosunki, w dokumencie zamieszczono przekonanie, iż „UE i Nowa Zelandia są naturalnymi partnerami w zglobalizowanym świecie”.
Podpisane porozumienie będzie obowiązywać przez określony czas. "Ta wspólna deklaracja zawiera, w jednym nowoczesnym dokumencie, różnorodność płaszczyzn współpracy pomiędzy Nową Zelandią, a Unią Europejską, będzie kotwicą dla naszej współpracy przez następne 5 lat" - czytamy w deklaracji.
Prace nad dokumentem zakończyły się wyznaczeniem wspólnych celów oraz uściśleniem form współpracy na poszczególnych polach. Jako wzajemne dążenia, kierujące sygnatariuszami, wymieniono w deklaracji: 1. Wspieranie demokracji, rządów prawa, prawa człowieka oraz fundamentalnych wolności, 2. Wspieranie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa poprzez operacje pokojowe, 3. Wspieranie działalności Narodów Zjednoczonych i zwiększanie ich efektywności, 4. Wspieranie międzynarodowych wysiłków przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i terroryzmowi, 5. Współpraca w dziedzinie rozwoju i zarządzania, w szczególności w relacjach z państwami południowego Pacyfiku, 6. Promowanie zasad wolnego rynku, 7. Ochronę środowiska z naciskiem na kwestie związane ze zmianą klimatu, 8. Rozwój innowacji, wzrost produkcji i konkurencyjności, 9. Popieranie wzajemnego porozumienia między obywatelami i kulturami UE i Nowej Zelandii
Poza tym podjęto uzgodnienia dotyczące współpracy na poziomie władz państwowych, w dziedzinie edukacji i wymiany studentów, nauki, technologii i innowacji, rozwoju, handlu i współpracy ekonomicznej, migracji ludności, globalnego i regionalnego bezpieczeństwa oraz transportu i rybołówstwa.
Na konferencji prasowej minister Peters podkreślił, że „deklaracja ukazuje wielość i różnorodność pól współpracy pomiędzy Nową Zelandią a Europą, a wzajemna współpraca może skoncentrować się teraz na handlu produktami rolnymi, środowisku i problemie zmiany klimatu”.
George Cunningham, charge d’affaires Nowej Zelandii w UE, dodał również, iż podpisanie tego dokumentu pozwoli przyśpieszyć prace nad otwarciem przestworzy dla ruchu powietrznego obu stron.
Spotkanie ministrów miało również na celu omówienie takich spraw jak relacje na linii Azja-Pacyfik, kwestie Środkowego Wschodu, Afganistanu, Iraku i Iranu. Tematem rozmów była także przyszłość unijnego Traktatu Reformującego.
Na podstawie: eu2007.pt/UE/vEN, newstalkzb.co.nz, tvnz.co.nz
(Zdjęcie pochodzi z oficjalnego serwisu prezydencji portugalskiej: eu2007.pt/UE/vPT/)