UE/ Unijna troika złożyła wizytę w Azerbejdżanie
W Baku odbyło się w poniedziałek (04.02) spotkanie wysokiego szczebla, w którym uczestniczyli przedstawiciele UE oraz władz Azerbejdżanu. Rozmawiano o Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, problemie Górskiego Karabachu oraz współpracy w dziedzinie energetyki.
W skład unijnej delegacji weszli: minister spraw zagranicznych Słowenii - Dimitrij Rupel, komisarz ds. stosunków zewnętrznych – Benita Ferrero-Waldner, specjalny przedstawiciel UE ds. Południowego Kaukazu – Peter Semneby. Troice towarzyszył również dyrektor generalny francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych – Jacques Faure. Z unijnymi politykami spotkał się m.in. minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu, Elmar Mammadjarow.
- Mamy nowe plany i nowe projekty, które mają za zadanie wzmocnić współpracę między Unią Europejską a Azerbejdżanem – powiedział w Baku Rupel. Dodał także, że Azerbejdżan jest państwem ważnym dla Unii Europejskiej i nie zaprzeczył możliwości przyszłego akcesu kraju do Wspólnoty.
Jednym z przykładów zacieśniania owej współpracy ma być dzisiejsze otwarcie biura Komisji Europejskiej w stolicy Azerbejdżanu. Mammadjarow określił to wydarzenie jako "bardzo ważny krok na drodze rozwoju relacji między Unią Europejską a Azerbejdżanem". Szefem unijnej dyplomacji zostanie Allan Waddams, pełniący dotychczas funkcję specjalnego reprezentanta UE ds. Azerbejdżanu.
Podczas spotkania udało się również osiągnąć porozumienie w sprawie budowy rurociągu transkaspijskiego. Unia ma wesprzeć finansowo Azerbejdżan, poprzez terytorium którego ma biec transportujący gaz ziemny z Centralnej Azji i Bliskiego Wschodu do Europy rurociąg. Przebiegać ma on przez terytoria Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Kazachstanu.
Sporo miejsca poświęcono także rozmowom na temat trwającego od czasu rozpadu ZSSR konfliktu w Górskim Karabachu. – Zarówno Azerbejdżan, jak i Armenia rozumieją, że rozwiązanie konfliktu będzie miało pozytywny wpływ na rozwój w regionie – powiedziała Ferrero-Waldner. Dodała też, że Unia Europejska oferuje swoją pomoc przy pokojowym załatwianiu sporu.
Troika wyraziła ponadto nadzieję na to, że zaplanowane na koniec 2008 roku wybory prezydenckie nie będą miały negatywnego wpływu na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Górskim Karabachu. Mają być one zdaniem Rupela „okazją dla zademonstrowania przywiązania Azerbejdżanu do wartości europejskich i do współpracy w przyszłości w Unii Europejskiej”.
Na podstawie: eubusiness.com, eu2008.si, forbes.com, en.apa.az, news.trendaz.com