UE/ Wspólnota nie planuje wysłania misji do Gruzji
W Tbilisi doszło we wtorek (05.02) do spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej oraz władz Gruzji. W czasie rozmów padło m.in. zapewnienie, że Wspólnota nie planuje wysłania do Gruzji misji analogicznej do tej, która ma już niedługo rozpocząć się w Kosowie.
- Unia Europejska wiele razy wskazywała na problem Kosowa jako na wyjątkową sprawę, która nie powinna być postrzegana jako precedens – powiedział stojący na czele unijnej delegacji minister spraw zagranicznych Słowenii, Dimitrij Rupel. Dodał również, że nie ma żadnego związku między sprawą Kosowa, Abchazji i Południowej Osetii. Unia Europejska nie chce tym samym ingerować w trwający w Gruzji konflikt między stolicą a dwoma (de facto niepodległymi) prowincjami.
Dawit Bakradze, gruziński minister spraw zagranicznych ostrzegł, że próba jakiejkolwiek manipulacji przykładem Kosowa może okazać się bardzo niebezpieczna i w efekcie - może skutkować naruszeniem bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie.
Unijna delegacji uczestniczyła dzisiaj w szeregu spotkań z gruzińskimi politykami. W jej skład weszli: Dimitrij Rupel, komisarz ds. stosunków zewnętrznych – Benita Ferrero-Waldner, specjalny przedstawiciel UE ds. Południowego Kaukazu – Peter Semneby. Troice towarzyszył również Jacques Faure, dyrektor generalny francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
Ze strony gruzińskiej w spotkaniach uczestniczyli: prezydent Michaił Saakaszwili, przewodnicząca gruzińskiego parlamentu - Nino Burdżanadze, minister integracji euroatlantyckiej - Giorgi Baramidze, minister spraw zagranicznych - Dawit Bakradze oraz premier - Lado Gurgenidze. Doszło również do spotkania unijnych delegatów z przedstawicielami gruzińskiej opozycji, podczas którego dyskutowano o niedawnych wyborach prezydenckich w Gruzji.
Wiele miejsca w czasie rozmów poświęcono Europejskiej Polityce Sąsiedztwa. Dimitrij Rupel zapowiedział w imieniu Unii Europejskiej gotowość wsparcia Gruzinów w umacnianiu demokracji, również w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. Troika zaapelowała o normalizację stosunków z opozycją, a także - o wzięcie pod uwagę opinii zewnętrznych obserwatorów.
- Mamy nadzieję na zredukowanie zjawiska ubóstwa w Gruzji – powiedziała w Tbilisi Ferrero-Waldner. Komisarz podkreśliła, że Gruzja dokonała znacznego postępu w sferze przestrzegania programu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa - nastąpił rozwój ekonomiczny państwa, może się ono również poszczycić znacznymi sukcesami w dziedzinie walki z korupcją.
UE chciałaby w przyszłości współpracować z Gruzją w takich dziedzinach jak: reformy sądownictwa i systemu penitencjarnego, ochrona mniejszości narodowych. Dimitrij Rupel podkreślił wagę współpracy między krajami regionu Morza Czarnego, zaś samą Gruzję nazwał „najbardziej strategicznym partnerem Unii Europejskiej we wschodniej Europie”.
Na podstawie: eu2008.si, eng.primenewsonline.com, news.trendaz.com, b92.net