Wielka Brytania zawetowała zmiany w traktach UE
Na skutek sprzeciwu premiera Wielkiej Brytanii nie udało się wprowadzić zmian w traktatach UE. Nowe zasady dyscypliny finansowej będą regulowane umową międzyrządową.
Sygnatariuszami porozumienia będzie 17 państw strefy euro oraz sześć krajów spoza niej, w tym Polska. Wielka Brytania, Czechy, Węgry i Szwecja nie zgodziły się na proponowane regulacje.
"Premier David Cameron zasugerował coś, co jest nie do przyjęcia - żeby wpisać do Traktatu protokół, który pozwalałby Wielkiej Brytanii wycofać się z pewnych zasad odnoszących się do usług finansowych" - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W ocenie Francji, taki zapis oznaczałby podważenie większości regulacji ws. dyscypliny finansowej.
Zgodnie z zawartym porozumieniem, kraje które je zaakceptowały zgodziły się na stosowanie sankcji, jeżeli poziom deficytu budżetowego przekroczy tzy procent. Regulacja ta nie dotyczy poziomu długu publicznego, którego maksymalna wartość jest aktualnie określona na poziomie 60%.
W ocenie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i szefa Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, ustalenia te mają taki sam skutek jak zmiany w traktatch UE. "Umowa międzyrządowa ma swoje wady, ale skoro nie jest możliwa zmiana traktatu UE, a to okazało się niemożliwe, to musimy wybrać tego typu współpracę na mocy umowy międzyrządowej" - powiedział Herman Van Rompuy.
Na podstawie: tvn24.pl, euronews.net