Klich nie przejęty decyzjami Kongresu
- Dariusz Materniak
Minister obrony narodowej Bogdan Klich mimo ostatnich decyzji amerykańskiego Kongresu pozostaje optymistą co do zrealizowania przez USA warunków umowy w sprawie tarczy antyrakietowej.
W budżecie na rok 2009 budżet projektu obrony przeciwrakietowej zredukowano o blisko 250 milionów dolarów (początkowo miał on wynosić 712 mln). Fundusze na budowę wyrzutni pocisków przechwytujących w Polsce zredukowano o 90 milionów dolarów z początkowych 133 mln.
Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich komentując decyzje jakie zapadły w Kongresie powiedział: 'Specjalnie się tym nie przejmuję, ponieważ to w rękach Amerykanów leży realizacja zobowiązania, które zostało wyrażone przez rząd Stanów Zjednoczonych w umowie podpisanej z Polską".
Według byłego ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego, zmniejszenie środków na budowę tarczy w Polsce upewni Rosję, iż projekt tarczy antyrakietowej jest skierowany przeciw niej. Dodatkowo, jeżeli wybory w USA wygra Obama, projekt zostanie podany ocenie z perspektywy efektywności i kosztów. "Można powiedzieć, że się pośpieszyliśmy" - komentuje Szmajdziński.
Odmiennie decyzję Kongresu USA ocenia były minister obrony w rządzie PiS Aleksander Szczygło. "Decyzja określająca budżet na 2009 rok nie decyduje o całym projekcie budowy tarczy", dodając iż budowa całego systemu jest rozłożona na kilka lat.
Termin rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej został wyznaczony na rok 2013.
Na podstawie: newsweek.pl, mon.gov.pl,