Kolejne posiedzenie polsko-amerykańskiej grupy konsultacyjnej
Ewentualna pomoc USA w modernizacji polskiej armii była omawiana podczas kolejnego spotkania polsko-amerykańskiej grupy konsultacyjnej ds. współpracy strategicznej. Rezultaty środowych rozmów będą miały bezpośrednie przełożenie na wynik negocjacji ws. tarczy antyrakietowej. „Finał tych rozmów ma nastąpić w ostatnim tygodniu sierpnia” poinformował wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski. Dodał też, że udało się uzgodnić stanowiska w dziedzinie współpracy wywiadowczej i modernizacji sił zbrojnych. Warszawie i Waszyngtonowi pozostały jeszcze do uzgodnienia dwie kwestie - transfer wysokich technologii militarnych do Polski i wysokość amerykańskiego wsparcia finansowego dla polskiej armii.
Posiedzenie grupy jest bezpośrednio związane z toczącymi się wciąż negocjacjami w sprawie lokalizacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W zamian za zgodę na ich instalacje Warszawa domaga się bowiem od Amerykanów udzielenia pomocy w modernizacji polskiej armii. Do tej pory Amerykanie w trakcie rozmów o tarczy oferowali zwiększenie pomocy dla polskiej armii o 20 mln dolarów.
Z informacji podanych w dzisiejszym „Dzienniku” wynika jednak, że stronie polskiej bardziej niż na pomocy finansowej zależy na umieszczeniu w Polsce amerykańskich rakiet Patriot. „Gdybyśmy upierali się przy zwiększeniu tej sumy, to ile jeszcze moglibyśmy wywalczyć? 30 czy 50 mln dolarów? (...) jedna bateria jest warta 10 razy więcej” powiedziała „Dziennikowi” osoba związana z MSZ.
W posiedzeniu polsko-amerykańskiej Grupy Konsultacyjnej ds. Współpracy Strategicznej (Strategic Cooperation Consultation Group – SCCG) udział wzięli m.in.: ze strony polskiej – szef MSZ Radosław Sikorski oraz wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski, a ze strony USA - asystent sekretarza stanu Stephen Mull oraz zastępca asystenta sekretarza obrony Dan Fata.
Na podstawie: dziennik.pl, msz.gov.pl