Negocjacje o tarczy na finiszu
- Dariusz Materniak
Negocjacje w kwestii lokalizacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej zbiżają się do końca. Według informacji "Rzeczypospolitej" do podpisania porozumienia w tej sprawie może dojść 10 lipca, gdy w Polsce gościć będzie Sekretarz Stanu USA Condoleezza Rice.
Tymczasem Polska nie określa wyraźnie swojego stanowiska, a nadal toczą się rozmowy dwustronne. W Waszyngtonie toczy się obecnie kolejna runda rozmów w tej sprawie, gdzie polskiej delegacji przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Według wiceministra na ostateczne zakończenie negocjacji pozostaje lipiec i sierpień - jako że później w USA rozpocznie się kampania prezydencka i Amerykanom będzie trudniej podejmować ważne decyzje.
Problem lokalizacji amerykańskich instalacji w Polsce jest także przedmiotem sporu na gruncie wewnętrznym. Wczoraj na ten temat rozmwiali prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Premier powiedział przed spotkaniem, że chciałby wiedzieć jakie cele miala zeszłotygodniowa wizyta szefowej Kancelarii prezydenta Anny Fotygi w USA. "Jesteśmy w kluczowym momencie negocjacji, to jest rzeczywiście finał" - powiedział Donald Tusk dodając, iż wolałby aby negocjacje były prowadzone przez upowaznionego przez rząd negocjatora. Nie jest tajemnicą, iż jedną z kwestii omawianych podczas wizyty Anny Fotygi w USA była właśnie sprawa tarczy antyrakietowej.
O ile otoczenie prezydenta jest nastawione do propozycji amerykańskich dość entuzjastycznie, to optymizmu tego nie podzielają najbliżsi współpracownicy Donalda Tuska. "Na dziś nie mamy żadnych gwarancji, że w powiązaniu z pojawieniem się tarczy zwiększy się nasze bezpieczeństwo. A o to nam chodzi" - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Polska, w zamian za zgodę na instalację w naszym kraju bazy pocisków przechwytujących domaga się od USA pomocy w modernizacji polskiej armii- zwłaszcza systemu obrony przeciwlotniczej (który miałby chronić także amerykańskie instalacje).
Pojawiły się informacje iż Amerykanie prowadzą także rozmowy z Litwą, na wypadek niepowodzenia negocjacji z Polską. Jednak litewski MSZ stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.
Na podstawie: gazeta.pl, rp.pl, tvn24.pl, bbc.co.uk