Polska/ 28 Polaków rannych w Mitrovicy
Dwudziestu ośmiu polskich funkcjonariuszy służących w siłach policyjnych ONZ w Kosowie odniosło rany podczas zamieszek w Kosovskiej Mitrovicy. Życiu żadnego z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.
Polscy funkcjonariusze zostali zaatakowani podczas poniedziałkowych zamieszek wokół budynku sądu ONZ. Miejscowi Serbowie obrzucili ich kamieniami, granatami i ładunkami własnej roboty. Oprócz Polaków rannych zostało również kilkudziesięciu policjantów i żołnierzy z Ukrainy i Francji. Stan jednego z Ukraińców jest bardzo poważny.
„Z powodu gwałtownych protestów policja ONZ otrzymała rozkaz wycofania się z Kosovskiej Mitrovicy”- oznajmił rzecznik ONZ.
W piątek (14.03) budynek sądu ONZ został oblężony, w większości przez jego byłych pracowników, zmuszonych do jego opuszczenia po interwencji NATO w 1999 r. i przejęciu kontroli nad Kosowem przez ONZ. W poniedziałek (17.03) policja ONZ rozpoczęła szturm z użyciem gazu łzawiącego, w którym uczestniczyło 500 funkcjonariuszy. 53 protestujących zatrzymano.
Następnie doszło do zamieszek, a konwój przewożący aresztowanych został zaatakowany przez Serbów w wyniku czego kilku zatrzymanych zbiegło. Także serbskie władze nie okazywały zadowolenia z powodu aresztowania grupy Serbów. „Należy zachować porządek i stabilność, a także współpracować, żądamy więc zwolnienia tych osób i rozwiązania problemów (...) w drodze porozumień i dyskusji”- powiedział minister Slobodan Samardżić.
W nocy z poniedziałku na wtorek do Mitrovicy udali się minister MSWiA Grzegorz Schetyna, wiceminister Adam Rapacki oraz komendant główny policji Andrzej Matejuk. „Lecimy żeby zobaczyć jak czują się ranni, ale chcę zaznaczyć, że wszystkie informacje, które do nas spływają są uspokajające. Spośród 28 poszkodowanych policjantów 16. hospitalizowano w szpitalach duńskim i francuskim. Ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo”- powiedział Schetyna.
NATO potępiło rozruchy w kosowskiej Mitrovicy. „Siły pokojowe NATO zdecydowanie odpowiedzą na akty przemocy na terytorium Kosowa, zgodnie ze swoim ONZ-owskim mandatem”- powiedział rzecznik Sojuszu James Appathurai.
Na ulicach Kosovskiej Mitrovicy rozlokowano szybko oddziały kontyngentu NATO w Kosowie (KFOR), które kontrolują główne punkty miasta. Zablokowany pozostaje most na rzece Ibar, oddzielającej serbską część miasta od albańskiej.
Na podstawie: tvn24.pl