Polska/ „Weimarscy” ministrowie obrony w Wieliczce
Ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec spotkali się w ubiegły wtorek. w Kopalni Soli w Wieliczce. Spotkanie odbyło się w ramach poszerzania współpracy polityczno – wojskowej pomiędzy państwami Trójkąta Weimarskiego. Jednym z efektów była zapowiedź utworzenia około 2013 roku „weimarskiej” grupy bojowej szybkiego reagowania oraz poparcie polskich starań w sprawie ulokowania bazy NATO w Powidzu. Ministrowie zajęli także wspólne stanowisko w sprawie Libanu.
Radosław Sikorski, Michelle Alliot- Marie i Franz Josef Jung zaakceptowali List Intencyjny przygotowany przez pracowników niższego szczebla poszczególnych ministerstw dotyczący zasad wspólnych działań we wspomnianym zakresie.
Obecnie jednostki wojskowe państw Trójkąta Weimarskiego biorą udział we wspólnych misjach zagranicznych. W Bośni i Hercegowinie uczestniczą w operacji wojskowej ALTHEA, polegającej na nadzorze wprowadzania w życie postanowień z Dayton dotyczących utrzymania bezpieczeństwa i pokoju. W Kosowie, które obecnie stało się polem współpracy na linii UE – NATO, zajmują się m.in. kontrolą przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych oraz pomocą organizacjom humanitarnym. Formalnie od 12 czerwca br. jednostki wojskowe Polski, Francji i Niemiec wspierają wybory w Demokratycznej Republice Konga w ramach operacji woskowej EUFOR. Ministrowie zadecydowali, że podczas tej misji nastąpi zintensyfikowanie spotkań szefów sztabów, dyrektorów politycznych i ekspertów, które mają się stać podstawą do stworzenia w przyszłości wspomnianej już grupy bojowej oraz wielonarodowych struktur wojskowych, których utworzenie także było rozważane. Zapewne wsparciem będzie obecność tych krajów w Korpusie Północ – Wschód i doświadczenia wynikające ze współpracy Francji i Niemiec we wspólnych jednostkach.
Radosław Sikorski poinformował, iż uzyskał aprobatę dla polskich starań o bazę AGS (nowoczesnego systemu zwiadowczego) - Jesteśmy na krótkiej liście kandydatów do bycia gospodarzem komponentu naziemnego.- stwierdził podczas konferencji Minister. Inwestycja ta oznaczałaby około 3 tysiące miejsc pracy i byłaby jedną z najnowocześniejszych instalacji NATO w Polsce.
Jedną z poruszanych spraw była kwestia Libanu. Na konferencji prasowej Michelle Alliot- Marie podkreśliła, że sytuacja w tym kraju niepokoi ministrów Francji, Polski i Niemiec, głównie z racji licznych ataków na ludność cywilną oraz niszczenia niedawno odbudowanej infrastruktury tego regionu. Apelowała o osiągnięcie porozumienia, gdyż wtedy możliwe będzie wkroczenie sił międzynarodowych.
Spotkanie w Kopalni Soli stanowi dla Polski szansę nawiązania bliższej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, porozumienia zawartego w 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych, mającego służyć przede wszystkim włączeniu Polski w nurt europejski. Z satysfakcją przyjąłem sugestię, żeby Polska zwiększyła swój udział w eurokorpusie – zaznaczał Radosław Sikorski. Należy zauważyć, że oddziały polskie uczestniczące w misjach nadal są znacznie mniejsze pod względem liczbowym od jednostek pozostałych krajów Trójkąta. Kolejne spotkanie ministrów odbędzie się w Niemczech.
Na podst. Rzeczpospolita, wp.pl, mon.gov.pl