Polska/ Barroso krytykuje Polskę
„Zaskarżenie przez Polskę decyzji Komisji Europejskiej dopuszczającej fuzję banków Pekao SA i BPH, a także tocząca się w Polsce dyskusja o roli nadzoru bankowego, nie były najlepszym sposobem okazania przez Polskę przywiązania do ideałów europejskich” - powiedział w poniedziałek 20 marca 2006 roku przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
„Kiedy na przykład ktoś wszczyna procedurę w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciwko Komisji Europejskiej, albo kiedy pojawia się wrażenie, że autonomia banku centralnego jest podana w wątpliwość, to z całą pewnością nie jest to najlepszy sposób, by okazać przywiązanie do europejskiego modelu” - powiedział Barroso, cytowany przez Associated Press. KE wydała w październiku zgodę na fuzję włoskiego banku UniCredito z niemieckim HVB. Jej konsekwencją w Polsce ma być połączenie Pekao SA i BPH, do czego nie chce dopuścić polski rząd. 7 lutego zaskarżył tę decyzję w Trybunale Sprawiedliwości. Na razie skarga czeka na wpisanie na wokandę.
Polski rząd nie chce się zgodzić na fuzję banków Pekao SA i BPH i nie chce w związku z tym, by Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się na poprzedzające fuzję banków zezwolenie dla UniCredito na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. W zeszłą środę KNB nie podjęła decyzji w tej sprawie. Decyzję przełożono na 5 kwietnia. Polski rząd powołuje się na zapisy umowy prywatyzacyjnej Pekao SA z 1999 roku. Kiedy UniCredito przejmowało ponad 50 procent akcji banku, w umowie prywatyzacyjnej znalazła się klauzula o zakazie konkurencji, czyli inwestowania w inne banki na polskim rynku.
Osobne postępowanie przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji, które może się zakończyć zasądzeniem przez Trybunał Sprawiedliwości dotkliwych kar finansowych, wszczęła na początku marca Komisja Europejska.
Źródło: gazeta.pl, onet.pl