Polska/ Wywiad Anny Fotygi dla "International Herald Tribune"
W wywiadzie dla „International Herald Tribune” udzielonym w poniedziałek 13 sierpnia br. minister Anna Fotyga, stwierdziła że Niemcy wraz z Rosją próbują zniwelować pozycję Polski zarówno w strukturach UE jak i w NATO. W jednym ze stwierdzeń, minister Fotyga określiła Niemcy mianem „historycznego wroga”.
Pomimo członkostwa w UE i w NATO, Polska nie czuje się bezpiecznie – taki wniosek płynie z poniedziałkowego wywiadu minister Fotygi. Szefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że Polska nie posiada takiego samego statusu w tych organizacjach, jak inne państwa członkowskie. Pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest kontestowana nie tylko przez Rosję, lecz także przez inne państwa, w tym Niemcy. „Wobec bliskich więzi między naszymi historycznymi wrogami, Moskwą i Berlinem, Polska musi bronić swoich interesów wewnątrz Unii” – podsumowała minister Fotyga.
W dalszej części wywiadu pod adresem Niemiec padły dalsze, o wiele surowsze oskarżenia. „Kiedy jest się większym i bardziej potężnym, trzeba być sto razy bardziej wrażliwym niż mniejszy sąsiad i nigdy go nie upokarzać” – stwierdziła szefowa polskiej dyplomacji. Tymi słowani odniosła się głównie do nieuwzględnienia przez Niemcy polskiego stanowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego, biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego.
Wśród długiej listy przykładów świadczących o stosowaniu przez Niemcy innej miary w stosunkach z naszym krajem i z potężniejszymi państwami, minister wskazuje na problem restytucji dóbr kultury: Republika Federalna wystąpiła o ich zwrot do polskiego rządu, ale nie zdecydowała się na taki sam krok wobec Francji, choć nawet w Luwrze wiszą obrazy, które powinny wrócić do RFN.
W wywiadzie poruszono również bardzo drażliwą ostatnio kwestię rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, tzw. „tarczy antyrakietowej”. Minister Fotyga zauważyła, że niedawno Niemcy dołączyły do grupy państw otwarcie krytykujących Polskę w tej kwestii. Podkreśliła ponadto dwulicowość takiego stanowiska Niemiec, odwołując się do przykładu Wielkiej Brytanii i Danii, na terytorium których od pewnego czasu znajdują się podobne elementy amerykańskiego systemu. „Dlaczego tak wiele państw podważa nasze prawa do budowy tego systemu? To próba osłabienia naszej pozycji jako równorzędnego partnera. Chcemy uczestniczyć w dyskusji na temat tarczy na takich samych prawach jak inne państwa” – podsumowała Fotyga.
Na podstawie: iht.com. gazeta.pl