Polska chce współpracować z Białorusią
Wicepremier Pawlak stawia na ożywienie we współpracy gospodarczej z Białorusią, głównie w zakresie energetyki.
"Rozmawialiśmy zarówno o współpracy przedsiębiorstw, jak i projektach inwestycyjnych, które mogą zainteresować rządy obu krajów" - mówił Pawlak tuż po poniedziałkowym (23.02) spotkaniu z premierem Siergiejem Sidorskim i wicepremierem Andrejem Kobiakowem.
Rozmowy wyraźnie zdominowały tematy związane z branżą energetyczną. Pawlak dyskutował o perspektywach wspólonego zbudowania elektrociepłowni w rejonie grodzieńskim oraz realizacji drugiej nitki gazociągu Jamał, przez który rosyjski gaz płynie przez Białoruś do Europy Zachodniej. Poruszono też temat zakupu przez Operatora Paliw Logitycznych białoruskiego oleju napędowego i "zwiększenia możliwości przesyłowych linii energetycznej Roś – Białystok".
Polski wicepremier zadeklarował chęć rodzimych przedsiębiorstw do wzięcia czynnego udziału w planowanych przez wschodniego sąsiada procesach prywatyzacyjnych. "Do końca 2010 roku Białoruś zamierza sprywatyzować ok. 500 przedsiębiorstw państwowych. Liczymy w tej sprawie na polskie doświadczenie i pomoc techniczną" - mówił jego białoruski odpowiednik. Okazją do dalszych rozmów w tym zakresie będzie zaplanowana na czerwiec warszawska Narodowa Wystawa Białorusi.
Pawlak ze szczególnym zadowoleniem przyjął zapowiedź Mińska o planowanym otwarciu białoruskiego rynku finansowego dla polskich banków i ubezpieczycieli. "Obecność polskich banków i ubezpieczycieli na Białorusi będzie gwarantowała bezpieczeństwo polskim inwestorom" - stwierdził.
Waldemarowi Pawlakowi w Mińsku towarzyszyli wiceszefowie resortów: gospodarki, finansów i rolnictwa oraz prezesi dużych polskich firm. W trakcie wizyty podpisano porozumienia o współpracy między Polską Giełdą Papierów Wartościowych a białoruską giełdą BVSB, a także Polsko-Białoruską Izbą Przemysłowo-Handlową a Białoruską Izbą Przemysłowo-Handlową i GOSSTANDARD Republiki Białoruskiej.
Na podstawie: mg.gov.pl, IAR