Polska gotowa na konferencję klimatyczną ONZ
Podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem sekretarz wykonawczy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu (UNFCCC), Yvo de Boer, pozytywnie ocenił stan polskich przygotowań do organizacji grudniowego szczytu klimatycznego ONZ.
De Boer podczas wtorkowego spotkania uznał postęp prac przygotowawczych za wysoce satysfakcjonujący. Austriak wyraził też przekonanie, że polski wysiłek włożony w organizację grudniowego szczytu (COP14) będzie miał istotne znaczenie również dla kolejnej rundy rozmow klimatycznych, która odbędzie się w 2009 r. w Kopenhadze (COP15).
Podobnego zdania był polski premier. Podkreślając znaczenie, jakie Polska przywiązuje nie tylko do sukcesu organizacyjnego, ale też skuteczności mających się odbyć rozmów, Tusk potwierdził polskie zaangażowanie w globalną politykę klimatyczną. Zaznaczył też, że Polacy w pełni zdają sobie sprawę ze znaczenia grudniowego szczytu. "Mamy świadomość, że jest to warunek powodzenia konferencji w Kopenhadze, która będzie podsumowaniem negocjacji i powinna zakończyć się zawarciem nowego wielostronnego porozumienia w sprawie ochrony klimatu" - mówił.
W podobnym klimacie utrzymana była wspólna konferencja prasowa, na jakiej w poaniedziałek spotkali się z dziennikarzami de Boer i Maciej Nowicki, polski minister ochrony środowiska, przyszły Prezydent Konferencji COP 14. "Społeczność międzynarodowa jest dumna, że to właśnie Polska zaproponowała zorganizowanie konferencji, będącej ogromnym przedsięwzięciem, a jednocześnie stwarzającej szansę dla Poznania" - komentował Sekretarz UNCCC.
Nowicki poinformował, że udało się ostatecznie rozwiązać kwestie związne z bezpieczeństwem uczestników konferencji oraz zapleczem logistycznym. Zaprezentował też projekty związane z oprawą kulturalną wydarzenia - organizowaną po raz pierwszy wystawę pt. "Technologie dla ochrony klimatu" oraz Partnerstwo dla klimatu, w ramach którego zostanie przedstawionych 36 projektów edukacyjnych dotyczących ochrony klimatu z udziałem polskich i międzynarodowych organizacji.
"Dostaliśmy szansę i jesteśmy na dobrej drodze, aby tę szansę wprowadzić w życie" - podsumowała spotkanie z dziennikarzami prowadząca jest Małgorzata Snarska, kierująca projektem.
Konferencja COP 14 odbędzie się w Poznaniu w dn. 1-12.12. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie fundamentów pod nowe porozumienie klimatyczne, zastępujące wygasający propokół z Kioto, które ma zostać podpisane poczas konferencji COP 15, która odbędzie się w 2009 r. w Kopenhadze. Główne zagadnienia, jakimi będą zanjmować się zgromadzeni specjaliści to: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, sposoby adaptacji mieszkańców Ziemi do zmian klimatycznych, które nieuchronnie następują, wprowadzanie najnowszych technologii oraz identyfikacja nowych źródeł finansowania, które umożliwią powstrzymanie zmian klimatycznych. Do Poznania przyjedzie ok. 10 tysięcy przedstawicieli rządów, organizacji pozarządowych oraz świata naukowego. Łączny koszt przedsięwzięcia sięgnie miliarda złotych.
Na podstawie: kprm.gov.pl, mos.gov.pl, lp.gov.pl