Polska ma nadzieję, że Grecja przyjmie plan oszczędnościowy
- IAR
Sprawująca unijną prezydencję Polska ma nadzieję, że Grecy nie wyjdą ze strefy euro i przyjmą kolejny pakiet oszczędnościowy - powiedział IAR minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Unia Europejska jest niezadowolona z pomysłu przeprowadzenia referendum w sprawie pakietu pomocowego przyznanego Grecji. Zapowiada, że odrzucenie przez Greków pakietu będzie oznaczało nieprzyznanie kolejnej transzy pomocy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Mikołaj Dowgielewicz powiedział IAR, że pakiet to to jedyna szansa dla Grecji, pozwala bowiwm ustabilizować sytuację w Grecji, przy minimalnych kosztach społecznych. Polskie władze liczą na to, że Grecja nie wyjdzie ze strefy euro. "Koszty powrotu do drachmy byłyby dla greckiego społeczeństwa i gospodarki dramatyczne" - powiedział Mikołaj Dowgielewicz.
Wszystko wskazuje jednak na to, że sami Grecy w referendum zdecydują, czy chcą dalszego drastycznego zaciskania pasa. Z sondaży wynika, że zdecydowanie odrzucą pakiet pomocowy. Minister Dowgielewicz podkreśla jednak, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków, bo referendum jeszcze nie zostało ogłoszone i nie wiadomo, jakie padnie w nim pytanie.
W ocenie ministra, gdyby Greków zapytać o wyjście ze strefy euro lub pozostanie w niej, to opowiedzą się za tym drugim. Minister do spraw europejskich zwraca uwagę, że w sprawie rozwoju sytuaji w Grecji należy zachować wstrzęmięźliwość, ale jednocześnie zachęcać władze w Atenach do zdecydowanych działań. "Będziemy wspierać wszystkie działania, które będą stabilizowały sytuację" - powiedział Mikołaj Dowgielewicz.
Premier Grecji jeszcze dziś może złożyć dymisję - informuje tymczasem BBC, powołując się na źródła w Atenach. George Papandreou spotka się dziś z prezydentem Grecji Karolosem Papouliusem zaraz po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu. Zamierza przedstawić propozycję powołania nowego rządu z byłym szefem greckiego banku centralnego na czele Lucasem Papademosem - podaje BBC.