Polska/ Meller rozmawiał z Ukraińcami o energetyce
Szef polskiego MSZ złożył w dniach 9-10 stycznia oficjalną wizytę na Ukrainie. Spotkał się z głównymi władzami ukraińskimi, aby omówić najważniejsze dla obu państw kwestie- przede wszystkim dywersyfikację dostaw gazu dla Europy Zachodniej i Ukrainy przy uwzględnieniu interesów Rosji, a także główne kierunki aktywności dyplomacji ukraińskiej.
Rozmowy Mellera z przedstawicielami Ukrainy zostały zdominowane przez temat podpisanej kilka dni temu umowy ukraińsko-rosyjskiej dotyczącej dostaw gazu. Szef polskiego MSZ zdradził dziennikarzom, że Juszczenko przedstawił ogólny projekt uwzględniający dywersyfikację dostaw gazu do Europy, w którym dużą rolę odegrałaby Azja Środkowa. Obaj politycy rozmawiali o tym, w jaki sposób w tym międzynarodowym projekcie mogłaby brać udział także Polska. Głownym celem jest uniezależnienie się od Rosji, ale przy jednoczesnym uwzględnieniu jej w tym projekcie. Meller po spotkaniu z Juszczenką podkreślił, że "Ukraina w sposób głęboki i poważny mówi o porządkowaniu całej problematyki związanej ze źródłami energii". Poza tematyką "energetyczną" szef polskiego MSZ rozmawiał z ukraińskim prezydentem o ogólnej sytuacji na Ukrainie rok po "pomarańczowej rewolucji".
Także rozmowa z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem dotyczyła głównie "zawirowań" wokół dostaw gazu. Łytwyn podkreślił, że nie wszyscy deputowani ukraińskiego parlamentu podzielają ocenę rządu dotyczącą rozwiązania konfliktu wokół dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy. Meller zwrócił uwagę, że omawiany temat był tym bardziej intersujący, że w ukraińskim parlamencie trwała we wtorek (10 stycznia) debata nad podpisaną w ubiegłym tygodniu umową gazową z Rosją. Debata ta ostatecznie zakończyła się nie po myśli rządu- parlament przegłosował jego odwołanie.
Wizytę Mellera na Ukrainie poprzedziło krótkie jego spotkanie w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Bułgarii Ivajlo Kalfinem (9 stycznia). Ministrowie rozmawiali w cztery oczy oraz zjedli wspólnie roboczy lunch. Głównym tematem rozmowy był przegląd stosunków międzynarodowych, kwestia iracka, przyszłość Kosowa oraz możliwe scenariusze dla Bałkanów Zachodnich. Innym ważnym tematem, który podejmował przede wszystkim Kalfin, były działania Bułgarii jako państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Przygotowania Bułgarii do członkostwa w UE były również głównym tematem spotkania Kalfina z wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Ludwikiem Dornem, który pogratulował ministrowi zakończenia przez Bułgarię negocjacji z UE oraz zaznaczył, że Polska wspiera Bułgarię w jej drodze do członkostwa w Unii. Poinformował też, że po stronie polskiej procedura ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego jest obecnie na etapie ustaleń międzyresortowych oraz podkreślił, że Polska jest gotowa podzielić się z Bułgarią swoimi doświadczeniami związanymi z procesem akcesyjnym. Podczas rozmowy ministrowie omówili także sytuację na Bałkanach i zauważyli, że niezbędna jest intensyfikacja współpracy w dziedzinie zwalczania przestępczości zorganizowanej.
Źródła: msz.gov.pl; onet.pl