Polska/ Nowa strategia polskiej polityki zagranicznej
Minister Sikorski przebywał z roboczą wizytą w dniach 27-28 kwietnia w Wielkiej Brytanii. Tym samym minister rozpoczął nowy rozdział polskiej polityki zagranicznej, której celem będzie zdobywanie sojuszników w UE podzielających polskie poglądy i interesy. Na spotkaniu z brytyjskim szefem dyplomacji Davidem Milibandem polski minister poruszył tematy dotyczące kwestii unijnych: ratyfikacji traktatu lizbońskiego, wschodniego wymiar UE, procesu rozszerzenia Unii, jej budżetu oraz Wspólnej Polityki Rolnej.
Wizyta ministra Sikorskiego w Londynie ma rozpocząć nowy rozdział w polskiej polityce zagranicznej, mającej na celu zdobycie sojuszników wspólnych interesów w UE. „Zaczynamy w Unii politykę wielostronnych sojuszy. Dojrzeliśmy i zrozumieliśmy jak funkcjonuje zjednoczona Europa”- mówi szef komisji spraw zagranicznych PE Jacek Saryusz- Wolski.
Mianowicie londyńska wizyta ma zapoczątkować otwarcie Unii na konkurencję i zmniejszyć bariery gospodarcze dzielące UE. Nowe otwarcie chce zapoczątkować Polska z udziałem Wielkiej Brytanii, zawsze odbiegającej od ścisłych ram gospodarczych UE. „Polska jest krajem sukcesu gospodarczego, który nie boi się konkurencji. To nas łączy z Brytyjczykami”- mówi polski dyplomata. Polska i brytyjska strona są zgodne co do „zniesienia barier dla swobodnego świadczenia usług w całej Europie, powstrzymania zakusów Francji i Niemiec ustanowienia jednolitych stawek podatkowych dla firm” (Saryusz- Wolski) czy polityki handlowej. Na forum międzynarodowym Warszawa i Londyn są tego samego zdania w kwestii bliskich stosunków jednocześnie z USA i UE oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania wobec Rosji. „Unia powinna trzymać się w negocjacjach z Kremlem twardych zasad”- powiedział Miliband.
Polskie i brytyjskie interesy rozbiegają się jednak przy pracach nad budżetem na lata 2013- 2020. Dopłacająca do unijnej kasy Wielka Brytania chciałaby zmniejszenia subwencji na wydatki UE. Polsce z kolei zależy na jak najwyższym poziomie subwencji dla poszczególnych krajów UE. W kwestii budżetu Warszawie bliższe będzie towarzystwo Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. Natomiast sojusznikiem w utrzymaniu Wspólnej Polityki Rolnej może okazać się Francja. Paryż, podobnie jak Warszawa, popiera również rozwój wymiaru wschodniego UE oraz projekt stworzenia europejskiej armii.
Podczas wizyty minister wziął udział w II Kongresie Studentów Polskich na Uniwersytecie Oksfordzkim, którego jest absolwentem. Sikorski wygłosił wykład o polskiej polityce zagranicznej na Oxford Union Society.
Na podstawie: msz.gov.pl, dziennik.pl