Polska/ O bezpieczeństwie energetycznym w Krynicy
"Europejskie wyzwania: pytanie o nową tożsamość Europy" - pod takim hasłem 6 września rozpoczęło się XVI Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. Gromadzące międzynarodowe grono ekspertów i liderów życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego, krynickie forum poświęcone jest w tym roku w dużej mierze kwestiom bezpieczeństwa energetycznego. Świadczyć o tym mogą, przeprowadzone jeszcze przed inauguracją Forum, dwustronne rozmowy premierów Polski i Ukrainy o perspektywach rurociągu Odessa-Brody-Płock.
Rurociąg za unijne środki
"To był bardzo dobry początek naszych przyjacielskich stosunków z nowymi, ustabilizowanymi już władzami Ukrainy" - powiedział po pierwszym spotkaniu z nowym premierem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem, premier Jarosław Kaczyński. Dominującym tematem rozmów obu polityków była budowa rurociągu Brody-Płock. Jak zaznaczył Janukowycz, strona ukraińska "zrobiła już konkretne rzeczy w sprawie rurociągu"- zbudowała już 600 km rurociągu oraz terminal naftowy". Szef polskiego rządu zapowiedział, że istnieją możliwości przedłużenia rurociągu do Polski. Na ten cel miałyby być wykorzystane środki z Unii Europejskiej - około 400 milionów euro.
Kaczyński podkreślił jednak, że całe przedsięwzięcie, mające charakter strategiczny, wykracza poza stosunki polsko-ukraińskie. Szef polskiego rządu zapowiedział, że poruszy sprawę rurociągu podczas zbliżającej się wizyty w Stanach Zjednoczonych.
Premier Ukrainy powiedział po spotkaniu, że z zadowoleniem ocenia stan relacji polsko-ukraińskich. Obaj premierzy rozmawiali nie tylko o kwestiach energetycznych, ale także o integracji Ukrainy z UE oraz o stosunkach Ukrainy z NATO. Janukowycz dodał, że podczas spotkania poruszono także sprawę polepszenia infrastruktury granicznej na granicy polsko-ukraińskiej, "co będzie wpływać pozytywnie na rozwój infrastruktury transportowej na kontynencie". Premierzy zastanawiali się także, jak doprowadzić do zwiększenia wymiany towarowej,a także zwiększenia polsko-ukraińskich projektów inwestycyjnych.
Most elektroenergetyczny i terminal skroplonego gazu
Efektem spotkań odbywających się podczas krynickiego forum jest przełom w sprawie budowy połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy. "Jesteśmy po decyzji o uruchomieniu współpracy w zakresie budowy mostu elektroenergetycznego" - powiedział Piotr Woźniak, minister gospodarki. Zdaniem Woźniaka, projekt powinien ruszyć już w najbliższej przyszłości, ale do tego potrzebna jest dalsza współpraca z Niemcami, Czechami i Słowacją.
Minister gospodarki poinformował także o możliwości dostaw energii elektrycznej z Ukrainy. Najprawdopodobniej chodzi o wznowienie połączenia z elektrownią jądrową w Chmielnickim.
Brak jest natomiast oczekiwanego przełomu w kwestii budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu. Wiceminister gospodarki i oraz pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa energetycznego Piotr Naimski wyraził jednak opinię, że przyszłością, jeśli chodzi o zaopatrzenie Europy w gaz, jest budowa terminali do odbioru skroplonego paliwa.
Saakaszwili Człowiekiem Roku Europy Środkowo-Wschodniej
W Krynicy premier Kaczyński spotkał się również z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim. Politycy zgodzili się, że stabilizująca się sytuacja polityczna na Ukrainie umożliwi zintensyfikowanie prac nad projektem rurociągu Odessa-Brody-Płock. Kaczyński zapewnił ponownie o poparciu przez Polskę dążeń Gruzji do integracji ze struktrami euroatlantyckimi.
"Prawdziwa wielka odwaga, wielkie umiejętności, polityczny talent, znajomośc świata, przygotowanie pod każdym względem i... duża dawka fantazji" - tak opisał Saakaszwilego premier Kaczyński, wręczając mu nagrodę Człowieka Roku Europy Środkowo-Wschodniej. "Bądźcie pewni, że niezależnie od rządów, pokoleń, nasza gotowość do wsparcia Polski będzie zawsze prawdą. Jesteśmy bardzo blisko duchowo." - podkreślił Saakaszwili, dziękując za przyznanie mu nagrody.
Premier Kaczyński spotkał się także z komisarz UE ds. budżetu i finansowania Dalią Grybauskaite.
XVI Forum Ekonomiczne w Krynicy, w którym bierze udział około 1600 osób z ponad 40 krajów Europy, Azji i i Meryki, potrwa do 9 września.
Na podst. gazetaprawna.pl; kprm.gov.pl; forum-ekonomiczne.pl