Polska/ Polska przyspiesza negocjacje w sprawie tarczy
Polska gwałtownie przyspieszyła negocjacje w sprawie instalacji elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Spieszy się także strona amerykańska. Optymistycznym terminem zakończenia polsko- amerykańskich negocjacji są wakacje tego roku. „Kadencja prezydenta Busha kończy się za kilka miesięcy, jesienią rozpocznie się w USA decydująca faza kampanii wyborczej, stąd też wydaje się, że jeśli Amerykanie chcieliby podpisać porozumienie, to mamy czas do lata”- mówi wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Jak podają źródła rządowe w liście adresowanym do sekretarz Condoleezzy Rice wysłanym w środę (26.03) widnieje polska zgoda na skrócenie rozmów o modernizacji polskiej armii z sześciu do trzech miesięcy.
Polska przedstawia w liście również warunki czyli sposoby dofinansowywania polskiej armii w zamian za zgodę na budowę amerykańskich baz. „Jesteśmy otwarci i elastyczni”- mówią polskie źródła, co ma podkreślać różnorodność przedstawionych w piśmie wariantów jakie mogą spełnić Amerykanie względem polskiej armii. Warianty amerykańskiej pomocy oscylują od miliarda do ponad 20 mld dolarów, a okres finansowania przewidziany jest do 2015 roku.
Dla Warszawy najważniejsze są Patrioty (rakietowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu) zarówno z powodu przestarzałości polskiej armii jaki i obietnic składanych przez stronę amerykańską oraz związanego z tym prestiżu. Polska nie widzi bowiem możliwości odstąpienia po tak długim okresie polsko- amerykańskich negocjacji od tego nowoczesnego systemy przeciwlotniczego. Amerykanie na razie Patriotów nie proponują, ale podobno są na taką ewentualność przygotowani.
Na początku kwietnia w Warszawie odbędzie się kolejna tura negocjacji. Podczas tego spotkania mają paść konkretne propozycje modernizacji polskiej armii przez stronę amerykańską.
Prowizoryczny plan działań przewiduje, że do końca czerwca zakończą się prowadzone jednocześnie rozmowy o budowie bazy antyrakietowej oraz te dotyczące modernizacji polskiej armii.
Na podstawie: Gazeta Wyborcza