Polska/ Premier RP w państwach Grupy Wyszehradzkiej
16 stycznia 2006 roku premier Kazimierz Marcinkiewicz rozpoczął dwudniową wizytę w państwach Grupy Wyszehradzkiej. W poniedziałek odwiedzi Pragę i Budapeszt, we wtorek premier uda się do Bratysławy. Polskiemu szefowi rządu towarzyszą minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek, minister edukacji i nauki Michał Seweryński oraz szef resortu gospodarki Piotr Woźniak.
Według wiceszefa Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Marka Całki, rozmowy szefa rządu podczas wizyty w Czechach, na Węgrzech i Słowacji będą koncentrować się wokół trzech tematów: bezpieczeństwa energetycznego UE, wymiaru wschodniego europejskiej polityki sąsiedztwa oraz relacji Unii z Federacją Rosyjską.
„Jeśli idzie o energetykę, naszym przesłaniem będzie konieczność stworzenia przejrzystej, solidarnej, wzajemnie uzgodnionej bazy prawnej bezpieczeństwa energetycznego Unii” - powiedział Całka.
Polska chce ponadto, by ukształtował się wymiar wschodni europejskiej polityki sąsiedztwa Unii. „Chcemy, aby głównym celem działań UE w ramach wymiaru wschodniego było popieranie przekształceń demokratycznych, modernizacyjnych, głównie w państwach sąsiadujących z Unią” - powiedział przedstawiciel kancelarii premiera. Jak dodał, chodzi głównie o Ukrainę i „wsparcie dla tendencji demokratyzacyjnych na Białorusi, Mołdawii i w dalszej perspektywie państw Kaukazu południowego”.
W kwestii relacji z Rosją, według Całki, „strona polska będzie stanowczo opowiadać się za polityką jak najbardziej uzgodnioną w ramach UE, wspólnotową, przedłużeniem porozumienia o partnerstwie i współpracy UE - Rosja do czasu wynegocjowania nowego dokumentu o współpracy”.
Do Grupy Wyszehradzkiej należą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Utworzono ją w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań tworzących ją krajów na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku szefowie rządów państw Grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte i wyrazili gotowość rozwijania współpracy tych państw jako członków UE i NATO.
Źródło: gazeta.pl, onet.pl, kprm.gov.pl