Polska/ Prezydent Kaczyński w Chorwacji
Prezydent Kaczyński złożył wizytę chorwackiemu prezydentowi Stjepanowi Mesiciemu, która została jednak przerwana po pierwszym dniu z powodu tragedii w Mirosławcu. Rozmowy ograniczyły się do poruszenia kwestii członkostwa Chorwacji w UE i NATO oraz sytuacji na Bałkanach.
Prezydent Lech Kaczyński w środę (23.01) udał się z wizytą do Chorwacji. Następnego dnia spotkał się z prezydentem Chorwacji Stjepanem Mesiciem, od którego odebrał najwyższe odznaczenie chorwackie Wielki Order Króla Tomisława ze Wstęgą i Wielką Gwiazdą. „Jest to wyraz podziękowania dla pana prezydenta za budowanie strategicznych stosunków między Polską i Chorwacją, a także za dotychczasowe poparcie dla aspiracji euroatlantyckich i europejskich Chorwacji” - powiedział we wtorek dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.
Prezydent w czwartek miał zaplanowaną wizytę z premierem Ivo Sanadarem, a w piątek miał spotkać się z władzami regionu i przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w Dubrowniku.
W związku z katastrofą samolotu wojskowego CASA oficjalna wizyta została jednak skrócona, a tym samym stała się wizytą roboczą. O pechu mówił prezydent, który wizytę do Chorwacji przekładał już kilkakrotnie, a potem w finale, w tak ciężkich okolicznościach musiał Zagrzeb wcześniej opuścić.
Na konferencji prasowej prezydent Kaczyński przekazał mediom to, co dwie strony zdążyły ustalić. Rozmowy, które można zaliczyć do przeglądowych, dotyczyły stosunków wzajemnych i problemów, wychodzących ponad kwestie regionalne, europejskie i ponadeuropejskie. Głównie zajęto się wstąpieniem Chorwacji do UE i NATO oraz sprawą Kosowa. Prezydent liczy, że w przyszła wizyta oficjalna pogłębi stosunki dwustronne i pozwoli szczegółówo omówić wspólne kwestie.
Polska wspiera wejście Chorwacji do UE oraz NATO. „Życzę chorwackim przyjaciołom jak najszybszej integracji z UE”- powiedział polski prezydent. Lech Kaczyński dodaje jednak, że Unia mimo silnych wewnętrznych powiązań międzypaństwowych w dalszym ciągu jest federacją państw, a nie konfederacją, co pozwala na utrzymywanie bilateralnych stosunków z poszczególnymi państwami, w tym z Chorwacją.
Rozmowy w sprawie wejścia Chorwacji do UE trwają od listopada 2005 roku. Na razie otwarto 16 z 35 rozdziałów akcesyjnych. Zakończenie negocjacji jest przewidywane na 2009 rok, a wejście do UE w 2010 r. „Polsce zależy na poszerzeniu UE, więc gotowa jest do wspierania tej pierwszej (możliwej) daty, czyli 2009” - powiedział Kaczyński.
Komisja Europejska ma zastrzeżenia do Chorwacji dotyczące walki z korupcją, sporów granicznych ze Słowenią i Włochami w sprawie strefy połowów, kwestii ekologicznych oraz potrzeby restrukturyzacji przemysłu stalowego i stoczniowego.
Chorwacja razem z Albanią i Macedonią liczą też na otrzymanie zaproszenia do członkostwa w NATO na najbliższym szczycie Sojuszu, który odbędzie się w kwietniu br. w Bukareszcie. Sekretarz Generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer przypomina jednak państwom aspirującym do członkostwa, iż nie mają jeszcze gwarancji przyjęcia do Sojuszu. Od 2000 r. państwa bałkańskie uczestniczą w programie Partnerstwo dla Pokoju.
Chorwacki prezydent przekazał Lechowi Kaczyńskiemu wyrazy współczucia z powodu katastrofy lotniczej pod Mirosławcem.
Na podstawie: prezydent.pl, rzezcpospolita.pl