Polska przyjmuje irackich tłumaczy
Wczoraj, 13 października do Polski przybyła pierwsza grupa Irakijczyków którzy pracowali z polskimi żołnierzami podczas misji w Iraku.
W skład pierwszej grupy przybyłych do Polski wchodzą iraccy tłumacze oraz ich rodziny - łącznie 25 osób. Jest to początek realizacji stworzonego przez polski rząd programu pomocy cudzoziemcom i innym osobom współpracującym z polskimi kontyngentami wojskowymi oraz kontyngentami policyjnymi i straży granicznej.
Dopóki nie zostaną zakończone wszelkie niezbędne procedury, przybyli do Polscy Irakijczycy zamieszkają w ośrodku przejściowym. Następnie, uruchomione zostaną odpowiednie programy, które pozwolą im zaadaptować się do nowych warunków. Odpowiednie regulacje ustawowe zostały przyjęte przez rząd w sierpniu tego roku. Środki finansowe mają pochodzić z rezerwy budżetowej.
Weryfikacją wniosków osób ubiegających się o taką pomoc zajmuje się specjalna komisja w skład której wchodzą przedstawiciele MON, Ministerstwa Pracy Polityki Społecznej, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na pomoc mogą liczyć osoby, które współpracowały przez minimum 6 miesięcy z polskimi kontyngentami w okresie trwania misji, a w szczególnych przypadkach program może objąć osoby, które podjęły współpracę w krótszym okresie lub nawet jednorazowo, gdy współpraca ta miała istotne znaczenie dla powodzenia prowadzonych operacji polskich kontyngentów, a wynikające z niej bezpośrednie zagrożenie dla ich życia wymaga udzielenia im natychmiastowej pomocy
Większa część osób ubiegających się o przyjazd do Polski skorzystała z innych form pomocy, m.in. z bezzwrotnych zapomóg w wysokości ok. 40 tysięcy dolarów na osobę. Fundusze te mają pozwolić im na zorganizowanie sobie życia w Iraku.
Na podstawie: mon.gov.pl, wojsko-polskie.pl, wp.pl,