Polska/ Reaktywacja Trojkąta Weimarskiego
Szef MSZ Radosław Sikorski uznał wtorkowe (17.06) spotkanie szefów dyplomacji Francji, Polski i Niemiec za reaktywację idei Trojkąta Weimarskiego.
Ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta spotkali się, aby omowić wpływ odrzucenia Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków w czwartkowym (12.06) referendum. Oprócz wątku europejskiego pojawił się też temat operacji w Afganistanie.
Gospodarz szczytu, Bernard Kouchner, przyznał, że priorytetem dlań jest solidne przygotowanie francuskiej prezydencji, która przypada na drugą połowę tego roku. Kouchner stwierdził, że Francja nie opracowała na razie żadnego planu wyjścia z sytuacji, którą po irlandzkim referendum można określić jako patową. Zdaniem szefa francuskiej dyplomacji rozwój integracji europejskiej zawsze przebiegał w sposób "nieco chaotyczny".
Rezpezentujący Niemcy Frank-Walter Steinmeier zgodził się ze swym francuskiem odpowiednikiem, że w sprawie Traktatu żadna decyzja nie może zostać podjęta z pominięciem Irlandii.
Odnosząc się do kwestii zaangażowania w Afganistanie, Radosław Sikorski podkreślił podobne doświadczenia osobiste, jakie łączą go z szefem francuskiej dyplomacji oraz zbliżone poglądy co do tego, "jak rozwinąć mentalną stronę tego, co chcemy zrobić w Afganistanie". Sikorski wyraził nadzieję, że wspólne doświadczenia pomoga poprawić sytuację "w tym nieszczęśliwym kraju". Ponadto polski minister zgodził się z Kouchnerem co do tego, że Afganistan potrzebuje wsparcia finansowego w taki sposób, aby odczuła to ludnosć cywilna.
Szefowie dyplomacji Trojkąta rozmawiali też o przygotowywanym przewodnictwie Francji w UE, obronności, energetyce oraz relacjach Unii z Rosją. Kolejne trójstronne spotkanie zaplanowano na wiosnę 2009 r. Miejscem spotkania mają być Niemcy (Weimar lub Berlin).
Na podstawie: msz.gov.pl, gazeta.pl, polskieradio.pl/iar