Polska/ "Relacje polsko-niemieckie jak pogoda"
Piętnasta rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy była okazją do zorganizowania (12 czerwca) konferencji w Warszawie, nad którą honorowy patronat objął premier Kazimierz Marcinkiewicz. Na spotkaniu omówiono stosunki polsko-niemieckie oraz szanse i wyzwania stojące przed Polską i Niemcami we współczesnej Europie i na świecie. Podczas konferencji odczytano okolicznościowe przesłanie kanclerz RFN, Angeli Merkel oraz wystąpienie byłego prezydenta RFN, Richarda von Weizsäckera.
Polski premier porównał stosunki polsko-niemieckie do pogody. Według Marcinkiewicza, w historii naszych relacji są okresy burz i ulewnych deszczy, ale także występują dni słoneczne, czego przykładem jest wydarzenie sprzed 15 lat. Podpisany wtedy Traktat "otworzył nową kartę w historii stosunków między Polską a Niemcami"- mówił Marcinkiewicz. "Podpisanie traktatu przez suwerenną Polskę i niepodległe Niemcy było wyrazem nadziei milionów ludzi na normalne, przyjazne sąsiedztwo Niemców i Polaków, a w Europie na pokojową, opartą na pojednaniu i przyjaźni współegzystencję narodów oddalonych od siebie dotychczas pamięcią o tragicznej historii"- podkreślał polski premier. Marcinkiewicz zwrócił uwagę, że dla przyszłej współpracy niezbędna jest pamięć, wiedza i refleksja historyczna- obiektywna i bez zabarwień emocjonalnych. Jednakże teraz nadszedł już czas na wypełnianie polsko-niemieckiego partnerstwa nową treścią- ocenił premier.
Marcinkiewicz uważa, że przyszłość kontaktów polsko-niemieckich zależeć będzie od młodego pokolenia. "Dialog polityczny i współpraca gospodarcza są bardzo ważne dla relacji polsko-niemieckich, ale to przyjaźń pomiędzy młodymi pokoleniami zadecyduje o przyszłości naszych narodów"- podkreślił szef polskiego rządu.
Według premiera, partnerstwo między Polską i Niemcami należy oprzeć na nowoczesnych rozwiązaniach, gwarantujących w sposób rzeczywisty i po obu stronach granicy, możliwości realizowania aspiracji, potrzeb i projektów, ale też zachowanie swojego dziedzictwa historyczno-kulturowego.
W trakcie konferencji został odczytany list od Angeli Merkel, która napisała, że rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu jest "dniem radości i wdzięczności". W ocenie kanclerz Niemiec, traktat wyrażał i nadal wyraża wolę zamknięcia bolesnych podziałów z przeszłości. Poza tym określiła relacje polsko-niemieckie jako "witalne" oraz wyraziła zadowolenie z rozszerzenia wymiany między polską i niemiecką młodzieżą. Merkel ocenia też, że wspólne członkostwo Polski i Niemiec w Unii Europejskiej i NATO nadaje naszym stosunkom nowy wymiar.
Na podst. kprm.gov.pl; gazeta.pl