Polska/ Sikorski określił warunki dla zniesienia weta wobec negocjacji z Rosją
- Małgorzata Jastrzębska
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, biorący w poniedziałek (18.02) udział w spotkaniu Rady ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych Unii Europejskiej (GAERC) w Brukseli, nakreślił warunki zniesienia polskiego weta dla negocjacji z Rosją.
Jak przypomniał minister Sikorski, Polska zniesienie weta uzależniła od tego czy do mandatu negocjacyjnego, zostanie dołączona deklaracja w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej oraz od zdjęcia rosyjskiego embarga na polskie produkty rolne.
Rozmowy dotyczące nowej umowy o partnerstwie i współpracy między UE a Rosją Polska zablokowała w listopadzie 2005, po wprowadzeniu przez Moskwę embarga na import polskich produktów (mięsa i artykułów pochodzenia roślinnego). Niedawno strona rosyjska uchyliła większość z nałożonych ograniczeń. Ponadto zobowiązała się znieść resztę w najbliższym czasie, tuż po zawarciu odpowiednich porozumień z UE. Premier Sikorski zaznaczył, że "Polska widzi dobrą wolę ze strony Rosji w sprawie znoszenia przez nią embarga na polską żywność." Minister przypomniał zgromadzonym, że oprócz gwarancji bezpieczeństwa energetycznego także zniesienie ograniczeń w obustronnym handlu z Rosją jest podstawą do uchylenia weta i rozpoczęcia nowych rozmów UE- Rosja.
Strona polska oczekuje również na akceptację ze strony wszystkich unijnych państw deklaracji o solidarności i bezpieczeństwie energetycznym. Deklaracja ta przewiduje, iż nowe porozumienie z Rosją umożliwi takie kontakty z Kremlem w zakresie energii, jakie określone zostały w Karcie Energetycznej, której Moskwa nie chce ratyfikować.
Polskie stanowisko zostało przedstawione podczas roboczego lunchu z przedstawicielami dyplomacji pozostałych państw UE. Minister Sikorski zastrzegł jednak, iż Polska jeszcze nie zniosła weta, a jedynie określiła okoliczności, w których można mówić o jego zniesieniu. Miała to być odpowiedź na ocenę sytuacji, jakiej dokonał koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana, który na konferencji prasowej nie ukrywał swego zadowolenia wobec bliskiego rozpoczęcia rozmów o nowej umowie z Rosją.
Szef polskiej dyplomacji tłumaczył, jak ważna jest deklaracja o solidarności energetycznej dla UE, gdyż „zapewnia całej UE i wszystkim jej członkom bezpieczeństwo dostaw”. Sikorski oświadczył jednocześnie, iż „jeżeli deklaracja byłaby przyjęta przez wszystkie kraje UE i dołączona do mandatu negocjacyjnego, wówczas, w miarę jak w praktyce realizowane byłoby zdjęcie embarga, Polska gotowa jest wrócić do dyskusji o zdjęciu weta na nowe porozumienie UE- Rosja”.
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->
Na podstawie: www.rp.pl, www.onet.pl
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->