Polska/ Spotkanie premiera z korpusem dyplomatycznym
Premier Tusk na spotkaniu z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych akredytowanych w Polsce podziękował za wsparcie i pomoc w kształtowaniu polityki zagranicznej Polski. Przedstawił koncepcję polityki zagranicznej na okres urzędowania obecnego rządu.
Premier Donald Tusk spotkał się w środę (30.01) z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych akredytowanych w Polsce. Podziękował przybyłym za „pomoc i serdeczność” w pierwszych dniach funkcjonowania nowego rządu. „Dzięki waszej pracy i pomocy ambitny plan mojego gabinetu - szybkiej i wyraźnej poprawy relacji międzynarodowych, atmosfery w naszej części globu- był i jest możliwy”.
Premier przedstawił ambasadorom koncepcję polityki zagranicznej obecnego rządu. Polityka ta ma być prowadzona pod znakiem nadziei i kompetencji oraz ma służyć najlepszym relacjom ze wszystkimi partnerami rozmów na całym świecie. Ma opierać się na zaufaniu, czystych intencjach, poszanowaniu godności narodów oraz uznaniu racji stanu każdego państwa.
Tusk wspomniał o ważnych wydarzeniach dla polskiej polityki zagranicznej w „ostatnich dziesiątkach lat”. Wymienił wstąpienie Polski do UE podpisanie traktatu lizbońskiego jako kolejny etap integrowania się Europy. Powiedział, że będzie kontynuował ten proces podczas polskiej prezydencji w 2011 r.
Premier położył nacisk na współpracę z „partnerami we wspólnocie” czyli z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Czechami, Słowacją i Węgrami.
Kolejnym kręgiem państw, z którymi Polska chciałaby pogłębiać współpracę są państwa bałtyckie, skandynawskie, Grupa Wyszehradzka oraz Trójkąt Weimarski.
Donald Tusk potwierdził polskie wsparcie Ukrainy w jej dążeniu do członkostwa w UE. „Przyszłość Ukrainy to przyszłość europejska”.
Wyraził chęć poprawienia stosunków polsko- rosyjskich nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale także politycznym.
W kwestii polityki bezpieczeństwa premier za kluczowe uznał stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, przedstawiając Polskę jako tradycyjnego i wiernego sojusznika Ameryki. Polska będzie kontynuować rozmowy w sprawie instalacji elementów tarczy antyrakietowej. Ponadto zapowiedział, że Polska ma zamiar być spoiwem UE i Stanów Zjednoczonych w kwestiach bezpieczeństwa.
Premier nie zapomniał wspomnieć o dobrych relacjach ze Stolicą Apostolską. Podziękował za serdeczne przyjęcie go przez papieża Benedykta XVI.
Na podstawie: kprm.gov.pl