Radosław Sikorski z wizytą w Berlinie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Berlinie ze swym niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Podczas dwudniowej (5-6.12.) wizyty poruszył kwestię Partnerstwa Wschodniego i pakietu klimatyczno-energetycznego. Głównym celem spotkania był oficjalnie udział w XIII Forum Polsko-Niemieckim, przeprowadzonym pod hasłem „Odnowić dialog – spojrzenia na Europę”.
Wizyta była jednak też okazją do przeprowadzenia konsultacji politycznych z gospodarzami, a zwłaszcza z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jednym z głównych tematów poruszanych w trakcie spotkania z szefem niemieckiej dyplomacji była polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego. Steinmeier zapewnił, iż „Niemcy będą nadal popierać propozycje dotyczące polityki ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej”, dodając że „Wydarzenia tego roku pokazały, jak pilnie potrzebna jest polityka wschodnia UE”.
Sikorski ze swej strony podkreślał, że Partnerstwo Wschodnie jest „kontynuacją priorytetów prezydencji niemieckiej w UE”.
Obaj ministrowie rozmawiali też o przygotowywanym przez Unię Europejską pakiecie klimatyczno-energetycznym oraz sposobie upamiętnienia rocznicy upadku Muru Berlińskiego i zwycięstwa „Solidarności” w 1989 r. W tej pierwszej sprawie zanotowano „zbliżenie stanowisk” - tak przynajmniej głosi oficjalne oświadczenie polskiego MSZ.
Sikorski poruszył również sprawę polsko-niemieckich konfliktów rodzinnych oraz krytykowanych praktyk niemieckich urzędów ds. młodzieży - Jugendamtów.
Minister Sikorski był również głównym gościem dyskusji w berlińskim przedstawicielstwie Komisji Europejskiej nt. „Podwójna pamięć – debaty dla Europy”.
W ramach prywatnej części pobytu, na zaproszenie ministra Steinmeiera, obaj ministrowie wraz z małżonkami zwiedzili m.in. Rynek Bożonarodzeniowy w Berlinie oraz poczdamskie Muzeum Ofiar Prześladowań Politycznych w XX w.
Na podstawie: msz.gov.pl, gazeta.pl, naszdziennik.pl