Tarcza zagrożeniem dla współpracy
- Dariusz Materniak
Moskwa uzależniła podjęcie rozmów z USA na temat współpracy w dziedzinie obrony przeciwrakietowej od rezygnacji z budowy elementu tarczy antyrakietowej w Europie. "Tylko odrzucenie przez Stany Zjednoczone planów stworzenia systemu obrony antyrakietowej w Europie może stanowić fundament naszego pełnego dialogu"- powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Nesterenko. Jest to reakcja na niedawne wystąpienie sekretarza obrony USA, Robert Gatesa, który stwierdził, iż zagrożenie ze strony Iranu poprawiło perspektywy współpracy między USA i Rosją.
Dziennik "Niezawisimaja Gazieta" zwraca uwagę na fakt, iż Amerykanie z przyczyn politycznych nie mogą pozwolić sobie na rezygnację z budowy tarczy w Polsce i Czechach. Może jednak dojść do zamrożenia realizacji tego projektu w wymienionych krajach.
"Amerykanie prawdopodobnie wrócili do rozpatrzenia rosyjskich propozycji, dotyczących wykorzystania stacji radiolokacyjnych" - pisze rosyjski dziennik. Wspomnaniane radary znajdują się w Gabali w Azerbejdżanie i Armawirze na południu Rosji.
Strona amerykańska wielokrotnie podkreślała, iż budowany system obrony przeciwrakietowej nie jest wymierzony przeciwko Rosji. Rosjanie jednak cały czas uznają amerykańskie plany za groźbę naruszenia równowagi strategicznej.
Jednocześnie Moskwa wyraża nadzieję na osiągnięcie kompromisu. Także amerykański departament obrony poszukuje możliwości wciągnięcia Rosji do współpracy w ramach projektu Missile Defence. Na terytorium rosyjskim mógłby zostać umieszczony radar lub centrum wymiany danych.
Na podstawie: tvn24.pl, wp.pl