Trwa spotkanie Tuska z Angelą Merkel
Kanclerz Angela Merkel przyleciała we wtorek do Warszawy wraz z dziewięcioma członkami niemieckiego rządu. Obecnie trwają jej rozmowy z premierem Tuskiem na temat zbliżającego się szczytu UE i pakietu klimatyczno-energetycznego. Kanclerz Merkel przybyła do Warszawy by wziąć udział w IX Polsko-Niemieckich Konsultacjach Międzyrządowych. Towarzyszy jej szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier oraz ośmiu ministrów resortowych. Poprzednie konsultacje na tak wysokim szczeblu odbyły się cztery lata temu, stąd obecne spotkanie uważa się za sygnał ocieplenia w polsko-niemieckich stosunkach.
Obecnie trwa rozmowa szefowej niemieckiego rządu z premierem Donaldem Tuskiem. Według słów Sławomira Nowaka, szefa gabinetu politycznego premiera, główne tematy poruszane podczas spotkania to: zbliżający się szczyt UE (11-12.12), problem pakietu klimatyczno-energetycznego, polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego, kryzys finansowy oraz stosunki dwustronne. Nowak spodziewa się też, że polsko-niemieckie rozmowy będą dotyczyć przygotowań do upamiętnienia ważnych wydarzeń przypadających w 2009 roku, takich jak 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica upadku komunizmu.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, Berlin nie wyklucza poparcia dla postulatów ulgowego potraktowania Polski w systemie handlu certyfikatami emisji CO2. Niemcy też starają się bowiem o podobne ulgi. Sygnały w tej sprawie wysyłał jeszcze w weekend szef niemieckiego MSZ Steinmeier podczas spotkania z ministrem Sikorskim.
W trakcie rozmów nie będą poruszane najbardziej drażliwe kwestie we wzajemnych stosunkach – projekt Gazociągu Północnego, czy niemieckie plany budowy muzeum pamięci ucieczek i wysiedleń. Na prośbę strony polskiej będzie natomiast mowa o polsko-niemieckich konfliktach rodzinnych i kontrowersyjnych działaniach niemieckich Jugendamtów – urzędów ds. młodzieży.
Równolegle do rozmów Tuska z Merkel toczyć się będą bilateralne resortowe rozmowy ministrów. Ze strony polskiego rządu w rozmowach udział wezmą m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, jak również szefowie MEN, MON, resortów zdrowia, środowiska i kultury.
W trakcie konsultacji międzyrządowych zostanie wręczona Nagroda Polsko-Niemiecka 2008. Za zaangażowanie na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich zostaną nią odznaczone Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i Akcja Znak Pokuty.
Na podstawie: premier.gov. gazeta.pl, rp.pl