W Warszawie spotkanie Cerkwii Prawosławnej i Episkopatu
- IAR
W Warszawie spotkają się dziś (początek spotkania przed południem) przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Mają omówić kwestie pojednania polsko-rosyjskiego i planowanego wspólnego dokumentu Rosyjskiej Cerkwi i Kościoła Katolickiego w Polsce.
Polski Kościół będzie reprezentował prymas, arcybiskup Henryk Muszyński, i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik. Na czele delegacji Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej stoi metropolita wołokołamski arcybiskup Hilarion. Jest on przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego i zarazem najbliższym współpracownikiem patriarchy Cyryla - zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi.
W okresie sowieckim kontakty biskupów i innych duchownych katolickich z Polski z duchownymi zza wschodniej granicy były w praktyce niemożliwe. Komunistyczne władze ZSRR od początku walczyły z religią i niechętnie spoglądały na jakiekolwiek kontakty swych obywateli, również duchownych, z zagranicą.
Jednym pierwszych z polskich kapłanów, który zaczął nieformalnie odwiedzać tereny ZSRR był dominikanin, ojciec Aleksander Hauke-Ligowski. Nawiązał tam wiele kontaktów w różnych środowiskach, wśród prawosławnych, katolików i niewierzących oraz ewangelizował. Jako pierwszy z naszych hierarchów wschodnią granicę zaczął przekraczać, i to kilkakrotnie, nieżyjący już biskup pomocniczy diecezji włocławskiej, Roman Andrzejewski.
Umożliwiła to ,,pierestrojka" i odwilż na tle religijnym w ZSRR. W latach 1987-89 biskup Andrzejewski odbył 6 podróży do Kraju Rad, odwiedzając za każdym razem różne jego rejony, przede wszystkim Litwę, a także Białoruś, Ukrainę, Rosję, a nawet daleką Azję Środkową: Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan i Kirgizję. W końcu lat 80-tych doszło do nawiązania bezpośrednich kontaktów między działającymi w Polsce międzynarodowymi ruchami katolickimi a katolikami i prawosławnymi z terenów ZSRR.
W 1989 r. ustanowiona została na Białorusi misja rodzin z Drogi Neokatechumenalnej. W 1988 roku doszło do pierwszego oficjalnego wyjazdu Prymasa Polski do ZSRR. Kardynał Józef Glemp, jako członek delegacji Stolicy Apostolskiej, wziął udział w obchodach tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej. Prymas rozmawiał między innymi z ówczesnym przewodniczącym Rady do spraw Religii przy Prezydium Rady Najwyższej ZSRR, Konstantinem Charczewem, a także z ówczesnym patriarchą moskiewskim i Wszechrusi Pimenem. Kardynał Glemp jeździł do Związku Radzieckiego jeszcze kilka razy, odwiedzając między innymi Polaków żyjących w Kazachstanie i na Syberii.
Do Związku Radzieckiego, a później do Rosji, jeździli też inni polscy biskupi, w tym obecny prymas, arcybiskup Henryk Muszyński. Polskę odwiedzali natomiast biskupi rosyjskiej Cerkwi. We wrześniu 2005 roku przybył do Polski na zaproszenie arcybiskupa Muszyńskiego biskup Hilarion, obecny szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Okazją ku temu był VI Zjazd Gnieźnieński.
Kontakty między polskim Kościołem katolickim a rosyjską Cerkwią prawosławną zacieśniły się w ostatnich miesiącach. We wrześniu zeszłego roku odwiedziła Polskę grupa rosyjskich mnichów, którzy otrzymali kopię jasnogórskiej ikony Matki Bożej. Zawieźli ją do swojego klasztoru, gdzie mają zbudować dla niej kaplicę dla uczczenia polskich męczenników z czasów wojny.
28 stycznia przybył do Polski zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, ojciec Filip Riabych, który spotkał się z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Stanisławem Budzikiem.