Wielka Brytania chce ograniczyć napływ imigrantów
- Dobrosława Piotrowicz
David Cameron zapowiedział w czwartek (21 maja) zaostrzenie polityki brytyjskiego rządu wobec problemu imigracji. Obniżenie liczby ludności przybywającej do Wielkiej Brytanii do 100 tysięcy osób rocznie, walka z nielegalnym zatrudnieniem oraz ograniczenie przywilejów socjalnych dla osób nie będących obywatelami Zjednoczonego Królestwa to główne postulaty lidera Partii Konserwatywnej.
Dwa tygodnie po zwycięstwie w wyborach parlamentarych Cameron zaprezentował projekt ustawy mającej znacznie ograniczyć napływ ludności do Zjednoczonego Królestwa.
W swoim wystąpieniu Cameron zaznaczył, że zbyt duża liczba imigrantów odbija się negatywnie na brytyjskim rynku pracy oraz na jakości świadczeń socjalnych dla obywateli Zjednoczonego Królestwa. Premier podkreślił, że Brytyjczycy są sfustrowani obecną sytuacją.
Do ograniczenia liczby osób osiedlających się w Zjednoczonym Królestwie przyczynić się ma między innymi zaostrzenie polityki deportacyjnej – nielegalnie przebywanie i zatrudnienie na terenie Wielkiej Brytanii ma być traktowane jak przestępstwo, a osoby je popełniające mają być wydalane z kraju w trybie natychmiastowym.
Pomóc w egzekwowaniu deportacji nielegalnych imigrantów mają banki, na które zostanie nałożony obowiązek sprawdzania danych klientów względem baz osób nielegalnie przebywających na Wyspach.
Restrykcyjna kontrola ważności wiz przez brytyjskie służby i przekazywanie tych informacji do firm zatrudniających obcokrajowców ma także przyczynić się do zwiększenia liczby deportacji nielegalnych imigrantów.
Napływ ludności z państw Unii Europejskiej zahamować ma ograniczenie praw migrantów do korzystania ze świadczeń socjalnych. Jeśli Cameronowi uda się przeforsować propozycje zmian w unijnej polityce swobody przepływu osób to imigranci z państw członkowskich nie będą uprawnieni do otrzymywania świadczeń socjalnych i pracowniczych przez pierwsze cztery lata swojego pobytu na Wyspach.
Co więcej obywatele Wspólnoty nie będą mogli pozostać w Zjednocznym Królestwie jeśli w przeciągu sześciu miesięcy od swojego przyjazdu nie uda im się znaleźć zatrudnienia. Świadczenia na dzieci pracujących imigrantów mają być wypłacane jedynie tym, których rodziny przebywają wraz z nimi w Wielkiej Brytanii.
Według najnowszych badań głównego urzędu statystycznego Wielkiej Brytanii na Wyspach w 2014 roku osiedliło się 318 tysięcy imigrantów. Jest to najwyższy wynik od 2005 roku, kiedy to po rozszerzeniu Unii Europejskiej o dziesięć nowych państw, do Wielkiej Brytanii napłynęło 320 tysięcy osób, przede wszystkim z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dla porównania w 2013 roku na Wyspy przybyło 209 tysięcy imigrantów.
Na podstawie: bbc.com, euractive.com