Wielka Brytania szuka zwolenników reform Unii Europejskiej
W niedzielę (26.07) George Osborne rozpoczął dwudniową wizytę we Francji. Kanclerz Skarbu w rządzie Davida Camerona zainicjował tym sam serię technicznych rozmów z ministrami państw członkowskich mających na celu dopracowanie pakietu reform Unii Europejskiej. Zmiany w funkcjonowaniu Wspólnoty mają zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W piątek (24.07) Barack Obama wyraził nadzieję, że Brexitu uda się uniknąć.
Spotkania Osborne’a z szefami departamentów są kontynuacją tournée Daviada Camerona, który przed czerwcowym szczytem Unii Europejskiej spotkał się z europejskimi liderami w celu pozyskania sojuszników dla brytyjskich propozycji reform.
W Paryżu Osborne spotka się z ministrem spraw zagranicznych, Laurent Fabiusem, oraz z ministrem gospodarki, Emmanuelem Macronem. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim kwestii wzmocnienia pozycji unijnej gospodarki, dążenia do utrzymania jak największej niezależności państw członkowskich oraz polityki imigracyjnej w ramach Wspólnoty.
Fabius, komentując postawę Brytyjczyków, stwierdził: „Wielka Brytania dołączyła do klubu piłkarskiego. Teraz, w trakcie meczu, nie może powiedzieć, że chce grać w rugby”.
Przed wizytą we Francji Kanclerz Skarbu stwierdził, że referendum dotyczące pozostania Wielkiej Brytanii w UE jest szansą na modernizację Unii Europejskiej. Brytyjskie propozycje reform mają zdaniem polityka wzmocnić konkurencyjność Europy, a także poprawić bezpieczeństwo i poziom życia wszystkich obywateli UE.
Według „Independent on Sunday” znany jest już oficjalny termin referendum. Głosowanie w sprawie Brexitu ma zostać przeprowadzone w czerwcu 2016 roku. Data referendum ma zostać oficjalnie ogłoszona przez Camerona na zjeździe Partii Konserwatywnej, który odbędzie się w październiku.
W opublikowanym w piątek wywiadzie dla stacji BBC prezydent Barack Obama powiedział, że Wielka Brytania powinna pozostać w Unii Eurpejskiej. Obama stwierdził, że obecność Wielkiej Brytanii we Wspólnocie stanowi podstawę instytucji, które po II wojnie światowej uczyniły świat bezpieczniejszym.
Prezydent USA podkreślił, że wpływ Wielkiej Brytanii, jaki gwarantuje temu państwu obecność w europejskich strukturach, przekłada się na wzmocnienie więzi transatlantyckich.
Na podstawie: theguardian.com, reuters.com, telegraph.co.uk